Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Pożegnano żołnierzy CIMIC przed wyjazdem do Afganistanu

0
Podziel się:

26 żołnierzy Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC),
którzy w najbliższych dniach wyjadą do Afganistanu, pożegnano w poniedziałek uroczyście w Centrum
Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach.

26 żołnierzy Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC), którzy w najbliższych dniach wyjadą do Afganistanu, pożegnano w poniedziałek uroczyście w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach.

W związku z przypadającym 12 września Świętem Wojsk Lądowych wyróżniającym się żołnierzom dowódcy wręczyli odznaczenia, m.in. Gwiazdy Iraku.

Dowódca jednostki CIMIC płk Wiesław Mitkowski powiedział, że wyjeżdżający stanowią silną grupę, o czym świadczą przede wszystkim otrzymane przez żołnierzy Gwiazdy Iraku. Jego zdaniem część z nich już zasłużyła, podczas poprzednich misji, na Gwiazdy Afganistanu. Są to bardzo doświadczeni żołnierze - tylko dwóch, którzy przyszli z innych jednostek, nie było jeszcze na żadnej misji.

"Nie ulegajcie rutynie. Pamiętajcie, że każda misja i każde zadanie jest inne. Wasze zadania będą należały do trudniejszych, bo to wy będziecie ten kraj odbudowywali ze zniszczeń. To wy również - dla sił, którym się to nie podoba - będziecie głównymi celami" - powiedział komendant Centrum płk Janusz Falecki.

Żołnierze CIMIC pełnić będą służbę w ramach VIII zmiany PKW Afganistan w czterech różnych komórkach: grupie CIMIC, Prowincjonalnym Zespole Odbudowy, sekcji sztabu brygady oraz w komórce dowódcy ds. zarządzania i rozwoju dystryktu.

Por. Jakub Węcławowski, który był już w Afganistanie podczas II zmiany PKW, powiedział PAP, że praca "cimicowca" polega na stworzeniu połączenia pomiędzy dowódcą wojskowym, a władzami lokalnymi, ludnością cywilną, organizacjami rządowymi i pozarządowymi, które funkcjonują w danym regionie. CIMIC zajmuje się projektami pomocowymi, jak odbudowa szkół czy budowa studni, a także akcjami dystrybucji pomocy humanitarnej: żywności czy ciepłej odzieży.

Zadaniem żołnierzy CIMIC jest pomoc ludności cywilnej, aby mogła wrócić do normalności. Podczas patroli z innymi pododdziałami żołnierze rozpoznają potrzeby ludności miejscowej i sposoby, w jaki mogą jej pomóc.

Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej ma siedzibę w Kielcach. (PAP)

agn/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)