Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 14:37

Kielce: Prof. Antoni Tajduś doktorem h.c. Politechniki Świętokrzyskiej

Prof. Antoni Tajduś, specjalista górnictwa i geologii inżynierskiej, były rektor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, otrzymał w środę w Kielcach tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prof. Antoni Tajduś, specjalista górnictwa i geologii inżynierskiej, były rektor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, otrzymał w środę w Kielcach tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej. *

Rektor kieleckiej uczelni prof. Stanisław Adamczak mówił podczas uroczystości, że uhonorowany naukowiec to "górnik z zawodu i profesji", stąd wybór daty wręczenia wyróżnienia - 4 grudnia, w święto patronki górników, św. Barbary.

W laudacji prof. Zbigniew Rusin z Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił, że prof. Tajduś w swoim życiu zawodowym nie unikał trudnych i odpowiedzialnych zadań. Dodał, że jako rektor AGH i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, wielokrotnie wspierał działania związane z rozwojem Politechniki Świętokrzyskiej.

"Profesor Tajduś zainicjował powstanie +osi Staszicowskiej+ skupiającej kielecką politechnikę, Politechnikę Warszawską i AGH - uczelnie odwołujące się do osiągnięć i tradycji pierwszej na ziemiach polskich uczelni technicznej, Szkoły Akademiczno-Górniczej, założonej w Kielcach, w 1816 roku przez Stanisława Staszica" - mówił Rusin.

Przypomniał także związki prof. Tajdusia z regionem świętokrzyskim. Jako młody naukowiec brał udział w pracach geodezyjno-górniczych, zabezpieczających dawne kupieckie piwnice na starówkach w Sandomierzu i w Opatowie. Dzięki tym pracom zabezpieczono ulice przed zapadaniem się, a zrekonstruowane piwnice i korytarze, tworzą dziś wielokondygnacyjne podziemne trasy turystyczne.

Prof. Tajduś odbierając wyróżnienie podziękował przyjaciołom ze środowiska naukowego oraz rodzinie. Wygłosił wykład na temat roli górnictwa różnych surowców we współczesnym świecie. "Górnictwo musi się zmieniać, ale będzie zawsze potrzebne" - podkreślił naukowiec.

Prof. Antoni Tajduś urodził się 16 lutego 1949 roku w Zamieściu w małopolskiej gminie Tymbark. Dyplom magistra inżyniera, ze specjalnością projektowanie i budowa zakładów górniczych, uzyskał w 1973 r. na Wydziale Górniczym AGH. W 1977 r. obronił doktorat, a w 1998 r. został profesorem.

W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Od 2005 r. do 2012 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora krakowskiej uczelni. Obecnie kieruje Katedrą Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki.

Naukowiec specjalizuje się w zagadnieniach związanych z mechaniką skał i gruntów (deformacje powierzchni, szkody górnicze, tąpania, wstrząsy, utrzymanie wyrobisk podziemnych), w budownictwie podziemnym (budowa tuneli, przejść podziemnych, garaży, podziemnych składowisk odpadów), a także w zastosowaniach metod numerycznych w mechanice skał i gruntów oraz energetyce.

Jest autorem 11 patentów (osiem z nich wdrożono do przemysłu). Opublikował 10 książek i ponad 170 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Prof. Tajduś jest przewodniczącym Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, przewodniczy też Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Jest członkiem Komisji ds. Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny przy Wyższym Urzędzie Górniczym. Jest także założycielem Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystych Energii i Małopolskiego Klastra Technologii Informacyjnych. (PAP)

ban/ agt/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz