Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Program profilaktyki chorób cywilizacyjnych - badanie dla o. 3 tys. osób

55
Podziel się:

Pod kątem zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi zostanie przebadanych ok. 3
tys. kielczan w ramach programu "Zdrowe Kielce". Jest to kontynuacja pilotażowego programu PONS,
która umożliwi miastu staranie się o dotację na badania dla kolejnych mieszkańców.

*Pod kątem zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi zostanie przebadanych ok. 3 tys. kielczan w ramach programu "Zdrowe Kielce". Jest to kontynuacja pilotażowego programu PONS, która umożliwi miastu staranie się o dotację na badania dla kolejnych mieszkańców. *

Badanie krwi, moczu, spirometrię i ankietę, która wskażą zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi u danej osoby, będzie mieć wykonane do końca roku co najmniej 3 tys. mieszkańców Kielc wieku od 45 do 64 lat. W czwartek radni przyjęli program "Zdrowe Kielce - profilaktyka zachorowań na choroby cywilizacyjne", na który miasto wyłoży 300 tys. złotych.

Program jest autorstwa onkologa, prof. Witolda Zatońskiego, który był twórcą realizowanego już w Kielcach do końca 2011 roku projektu PONS (POlish-Norwegian Study). Pilotaż finansowany ze środków norweskich objął wówczas 13 tys. osób.

"Program +Zdrowe Kielce+ będzie kontynuował projekt PONS, dzięki któremu mieszkańcy Kielc często dowiadywali się w porę o chorobach, o których nie mieli pojęcia. Chcemy pokryć koszty tegorocznych badań, by w przyszłym roku miasto mogło starać się o 20 mln zł dofinansowania z tzw. Funduszu Norweskiego na następne badania, z których skorzystają mieszkańcy" - przekonywał w czwartek radnych prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Dodał, że dodatkową korzyścią z programu dla miasta jest wsparcie starań Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach o utworzenie wydziału lekarskiego. Wyniki PONS analizuje obecnie 16 ośrodków naukowych na całym świecie. Swój udział w kolejnej edycji programu dofinansowanego przez Norwegów zgłosiło już Regionalne Centrum Naukowo-Technologicznego w Chęcinach, które ma stać się m.in. bankiem wiedzy medycznej.

W czwartek na sesji rady miasta radni pojęli decyzję o przeznaczeniu 300 tys. zł na realizację programu w tym roku.

Projekt PONS zakładał, że wyniki podstawowych badań oraz ankiety przeprowadzonej w Kielcach posłużą do przygotowania kompleksowych i wielowymiarowych raportów dotyczących stanu zdrowia określonej populacji. Celem PONS jest poszerzenie wiedzy na temat przyczyn zachorowalności i umieralności w Polsce oraz ustanowienie solidnej bazy wiedzy dla prewencji. (PAP)

and/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(55)
Dziwny89
10 miesięcy temu
I tu nie ma wyjątków
Dziwny89
10 miesięcy temu
Są Zasady których się nie przekracza
Dziwny89
10 miesięcy temu
ja tez z siebie to i owo wyrzuciłem jak spowiedź rozmawia zabójca z zabójcą, można ułożyć smutny kawała mający smutną puentę
Dziwny89
10 miesięcy temu
sam będzie wiedział z kim rozmawiał i o czym przy wódce
Dziwny89
10 miesięcy temu
ja pamiętam tego człowieka jako Człowieka Sumiennego, Bardzo Zasadniczego, Odpowiedzialnego nie tylko za Swoje życie i każdą decyzję, ale za Życie Swoich ludzi i Każdego człowieka którego Broni Lub ma Eliminować zawsze Myśli i Czuje nie czy mu się to tyle opłaca ale czy warto odebrać człowiekowi życie który jest elewem który nie potrafi walczyć ani się bronić. Lepiej zawsze mówił go ranić i posłać do domu niż zabijać by czegoś się nauczył. Tak mówił przy mnie
...
Następna strona