Notowania

centrum
10.02.2010 13:36

Kielce: Projekt pallotyńskiego centrum dialogu, wychowania i promocji

Centrum dialogu, wychowania i promocji planują urządzić księża pallotyni w niewykorzystanych pomieszczeniach swego kieleckiego klasztoru na wzgórzu Karczówka. Projektodawcy wystąpili o dofinansowanie przedsięwzięcia blisko 7 mln zł z Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Centrum dialogu, wychowania i promocji planują urządzić księża pallotyni w niewykorzystanych pomieszczeniach swego kieleckiego klasztoru na wzgórzu Karczówka. Projektodawcy wystąpili o dofinansowanie przedsięwzięcia blisko 7 mln zł z Unii Europejskiej.

Jak poinformował PAP we wtorek wicerektor klasztoru na Karczówce ks. Tadeusz Kowalski, chodzi o gruntowny remont i modernizację niewykorzystanej części klasztornej zabudowy oraz przystosowanie jej do pełnienia funkcji noclegowo-gastronomicznych, konferencyjnych i dydaktycznych.

W opinii pomysłodawców, realizacja projektu przyczyni się do promocji turystycznej regionu, ponieważ wiele organizowanych w Kielcach imprez kulturalnych o zasięgu dotychczas lokalnym, w przyszłości zyska charakter ponadregionalny, m.in. w związku z trwającą przebudową amfiteatru na Kadzielni i budową Międzynarodowego Centrum Kultur - nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej.

Księża pallotyni wystąpili z wnioskiem do zarządu województwa o dofinansowanie kosztów adaptacji ich pomieszczeń ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przewidzianych na promocję turystyczną i gospodarczą regionów. 20 proc. ogólnych wydatków inwestycyjnych, szacowanych na prawie 8,5 mln zł, gotowi są sfinansować ze środków własnych. Harmonogram realizacji inwestycji zakłada jej rozpoczęcie w II kwartale tego roku, a zakończenie w IV kwartale 2012 roku.

Beneficjentami projektu stali by się przede wszystkim turyści - młodzież zorganizowana, grupy młodzieżowe, uczestnicy zajęć szkoleniowo-formacyjnych, a także bywalcy imprez kulturalnych.

Karczówka to malownicze wzgórze Kielc, stanowiące rezerwat przyrody. Stojący tam klasztor i kościół pw. św. Karola Boromeusza - ufundowany przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego jako wotum za ominięcie Kielc przez zarazę w 1622 r. - należały dawniej do oo. bernardynów. Renesansowo-barokowy zespół klasztorny został wzniesiony w latach 1624-1631.

Pallotyni prowadzą w ramach Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego misje w Afryce, na kontynencie amerykańskim (Wenezuela, Kolumbia, Meksyk) oraz na Antylach. Działalność tę przybliża urządzona na Karczówce stała wystawa egzotycznych eksponatów, a także bogata dokumentacja fotograficzna misji.

Świętokrzyskie może zainwestować do roku 2013 z funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego Unii Europejskiej ponad 726 mln zł.(PAP)

mch/ ls/ jra/

Tagi: centrum, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz