Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: Rusza kolejny semestr Akademii Polskiego Filmu

0
Podziel się

Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Feliksa Falka i Agnieszki
Holland będą mogli obejrzeć kieleccy studenci w ramach zajęć Akademii Polskiego Filmu. Trzeci
semestr kursu rusza we wtorek, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

bErTrEqd

Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Feliksa Falka i Agnieszki Holland będą mogli obejrzeć kieleccy studenci w ramach zajęć Akademii Polskiego Filmu. Trzeci semestr kursu rusza we wtorek, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego. Powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej we współpracy z Filmoteką Narodową. W Kielcach cykl realizowany jest po raz drugi.

Jak poinformował PAP Jarosław Skulski z Wojewódzkiego Domu Kultury, o godz. 17. w kinie WDK wykład inauguracyjny na temat polskiego kina początku lat 70. ubiegłego wieku, wygłosi prof. Barbara Lena Gierszewska z kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Widzowie obejrzą "Trzecią część nocy" (1971 r.) w reż. Andrzeja Żuławskiego i "Na wylot" (1972 r.) w reż. Grzegorza Królikiewicza.

bErTrEqf

Do stycznia 2014 r. studenci będą mogli obejrzeć 23 filmy z lat 70. i 80. ubiegłego stulecia, w tym 12 tytułów po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.

W ramach kursu zostaną pokazane obrazy m. in. Andrzeja Wajdy ("Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Wesele"), Krzysztofa Zanussiego ("Barwy ochronne"), Feliksa Falka ("Wodzirej"), Jerzego Antczaka ("Noce i Dnie"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Amator"), Agnieszki Holland ("Aktorzy prowincjonalni"), Janusza Zaorskiego ("Matka Królów"), Piotra Szulkina ("Wojna światów - następne stulecie"). Projekcje poprzedzą wykłady filmoznawców - wykładowców wyższych uczelni.

Cały kurs Akademii Polskiego Filmu trwa dwa lata. Obejmuje projekcje i dyskusje na temat 96 filmów - docenionych wcześniej przez krytyków ze względu na swoją rangę artystyczną i dobrze przyjętych przez widownię. Widzowie poznają dzieje polskiego kina od filmów niemych, do obrazów powstałych w końcu lat 90. ubiegłego wieku.

Uczestnicy zajęć mogą zaliczyć każdy semestr na ocenę - kurs jest on uznawany jako zajęcia fakultatywne przez kielecki uniwersytet. W projekcjach mogą uczestniczyć także licealiści i gimnazjaliści.

bErTrEql

Kielce były trzecim miastem, po Warszawie i Łodzi, w którym rozpoczęto realizację projektu Akademii Polskiego Filmu. Akademia działa także w Krakowie i we Wrocławiu. (PAP)

ban/ ls/

bErTrEqG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)