Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Święto miłośników cyfrowej kartografii

0
Podziel się:

Gry terenowe z użyciem odbiorników GPS i seminaria na temat zastosowania
nowoczesnej kartografii w naukach przyrodniczych zorganizowano w środę na Uniwersytecie Jana
Kochanowskiego w Kielcach w ramach Dnia Systemu Informacji Geograficznej GIS-Day.

Gry terenowe z użyciem odbiorników GPS i seminaria na temat zastosowania nowoczesnej kartografii w naukach przyrodniczych zorganizowano w środę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach Dnia Systemu Informacji Geograficznej GIS-Day.

Jak powiedział PAP Grzegorz Wałek z Zakładu Hydrologii i Geoinformacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, "światowy system GIS (ang. System Informacji Geograficznej - PAP) jest przyszłością geografii". "Jeżeli ktoś pyta nas, czym jest GIS, to najprościej odpowiadam: robimy mapy na komputerze" - wyjaśnił.

Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podkreślają, że słowo mapa może być tu zbyt wąskim określeniem. "To nie są jedynie wizualizacje terenu na komputerze, ale te mapy pozwalają na wiele zaawansowanych analiz" - powiedział Wałek. Na podstawie cyfrowych map GIS powstają m.in. mapy hałasu w miastach, zanieczyszczenia, największego natężenia ruchu drogowego, zagrożenia powodzią.

Jednym z najpopularniejszych ostatnio zastosowań GIS jest analiza potencjału solarnego. "Dzięki temu w prosty sposób możemy zobaczyć, w których miejscach najlepiej jest instalować kolektory słoneczne, gdzie będą one najbardziej wydajne" - wyjaśnił Wałek.

"Poza analizami środowiskowym to bardzo wydajne narzędzie do polityki przestrzennej i planowania przestrzennego" - dodał Wałek. W wielu miastach urbaniści planujący nową zabudowę, przebieg dróg czy lokalizację firm i punktów usługowych korzystają właśnie z tego systemu.

Naukowcy przekonywali studentów, że praca nad cyfrowymi mapami może być także doskonałą zabawą. W tym celu w ramach GIS-Day zorganizowali grę terenową. "Posługując się odbiornikami GPS grupa osób wzięła udział w zabawie Geocaching - to jest nauka obsługi GPS i GIS przez zabawę. Osoby za pomocą takich odbiorników szukały ukrytych +skarbów+ na terenie naszego wydziału, a po znalezieniu skrzynek rozwiązywały geograficzne zadania, które były w środku" - powiedział Wałek.

GIS-Day organizowany jest na uczelniach na całym świecie corocznie, w listopadzie.

System Informacji Geograficznej (GIS) to międzynarodowy standard stosowany w naukach przyrodniczych, który służy do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji danych geograficznych. Powstał dzięki rewolucji informatycznej w ciągu ostatnich kilkunastu lat oraz powszechnego zastosowania systemu nawigacji satelitarnej GPS.(PAP)

mjk/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)