Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Upamiętniono bł. ks. Józefa Pawłowskiego - ofiarę Dachau

0
Podziel się:

W poniedziałek wieczorem na kieleckim Wzgórzu Zamkowym odsłonięto instalację
upamiętniającą bł. ks. Józefa Pawłowskiego - zamordowanego w Dachau rektora kieleckiego seminarium.

W poniedziałek wieczorem na kieleckim Wzgórzu Zamkowym odsłonięto instalację upamiętniającą bł. ks. Józefa Pawłowskiego - zamordowanego w Dachau rektora kieleckiego seminarium.

Składająca się m.in. ze szkła i stali podświetlana instalacja jest ostatnim elementem składającym się na odrestaurowany kompleks budynków byłego więzienia kieleckiego. Autorem projektu rewitalizacji budynków był architekt Mirosław Nizio - twórca m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak powiedział PAP dyrektor Wzgórza Zamkowego, w którego skład wchodzi m.in. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, obelisk jest "symbolicznym przypomnieniem wyjątkowej dla historii miasta postaci". Składa się z trzech uzupełniających się elementów.

Pierwszy to przeszklony prostopadłościan w którym umieszczono wyryty w żeliwie testament kapłana. Drugi to płyty z najważniejszymi datami w życiu błogosławionego. Trzeci element, dominujący nad całością, to szklany, podświetlony obelisk z cytatami ks. Pawłowskiego uzupełniony monitorem na którym wyświetlają się fragmenty Pisma Świętego. Będą się zmieniały co tydzień.

"Cieszę się, że w taki symboliczny sposób w tym szczególnym miejscu, gdzie rozpoczęła się ostatnia, męczeńska droga ks. Pawłowskiego, upamiętniono jego postać - wyjątkowego duchownego i patrioty" - powiedział historyk dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Ks. Józef Pawłowski urodził się w 1890 r. w Proszowicach (Małopolskie). W latach 1918-1936 był wicerektorem, a przez kolejne trzy lata rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Od 1939 roku był proboszczem parafii katedralnej w tym mieście.

Od początku II wojny światowej angażował się w pomoc jeńcom więzionym przez Niemców na kieleckim Wzgórzu Zamkowym. Jesienią 1939 roku było tam ok. 5 tys. osadzonych. Aby mieć wstęp do obozów jenieckich, w tym także do więzienia w Kielcach, postarał się o nominację na kapelana Polskiego Czerwonego Krzyża. Pełniąc tę funkcję zajmował się różnego rodzaju pomocą - przekazywał grypsy, leki, ułatwiał ucieczkę oraz odprawiał nabożeństwa. Działalność kontynuował także później, gdy w więzieniu osadzano cywilów.

W swoich homiliach budził wśród kielczan ducha nadziei i patriotyzmu. W lutym 1941 roku został aresztowany przez Niemców. Kolejne dwa miesiące spędził w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym. Później trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, skąd w maju przewieziono go do Dachau w Bawarii. Tam 9 stycznia 1942 roku został zamordowany.

Decyzją papieża Jana Pawła II znalazł się w gronie 108 błogosławionych Kościoła Katolickiego - męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych w czasie papieskiej Mszy Św. w Warszawie 13 czerwca 1999 roku. (PAP)

mjk/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)