Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: W niedzielę otwarcie Miejskiego Salonu na Rynku

0
Podziel się

Leżak, podwieszany dywan, ławki, hamak oraz stanowisko do pracy - wszystko
wśród zieleni. Od niedzieli kielczanie będą mogli korzystać z Miejskiego Salonu, który stanął na
Rynku blisko wlotu ulic Warszawskiej i Bodzentyńskiej

bEqiuoGJ

Leżak, podwieszany dywan, ławki, hamak oraz stanowisko do pracy - wszystko wśród zieleni. Od niedzieli kielczanie będą mogli korzystać z Miejskiego Salonu, który stanął na Rynku blisko wlotu ulic Warszawskiej i Bodzentyńskiej

Na ok. 25 metrach kwadratowych na kieleckim rynku stanęły donice w kształcie sześcianów o boku ok. 1 metra, do których dołączone są kolejne elementy, takie jak leżak, ławki, hamak, podwieszany dywan, stojak rowerowy, konstrukcja do pnącza, a nawet wieszak na damską torebkę. W donicach zasadzone zostały rośliny.

Jak powiedziała PAP Karolina Borowiec z Instytutu Designu Kielce, które zaprojektowało Salon Miejski, myślą przewodnią przy projektowaniu było wprowadzenie na kielecki rynek więcej zieleni. Za tym opowiedzieli się kielczanie w przeprowadzonych kilka miesięcy temu konsultacjach społecznych.

bEqiuoGL

"Pytaliśmy mieszkańców miasta o to, czego im brakuje na kieleckim rynku i co spowodowałoby, żeby bywali tutaj częściej. Zdecydowaną większością głosów kielczanie opowiedzieli się za stworzeniem miejsca do kreatywnego spędzania czasu wśród zieleni" - dodała Borowiec.

Jak zapewniła, z Salonu Miejskiego będzie można korzystać cały rok. Nie jest on jednak przymocowany do płyty rynku na stałe, dzięki czemu poszczególne moduły będzie można dowolnie przestawić. Ponadto istnieje również możliwość jego rozbudowy.

"W przyszłym roku chcemy powiększyć salon o więcej miejsc do pracy z komputerem i o solary słoneczne, aby mieć stały dostęp do prądu" - powiedziała Borowiec.

Do budowy Miejskiego Salonu zostało użyte egzotyczne drewno sapeli, stal nierdzewną oraz żywe dorodne rośliny.

bEqiuoGR

Miejski Salon został rekomendowany do konkursu Dobry Wzór 2013 na najlepiej zaprojektowany produkt na polskim rynku w kategorii Sfera Publiczna.

Autorami projektu są Grzegorz Bień, Michał Gdak i Ewelina Gdak. Został on opracowany w Pracowni Przestrzeni Publicznej w Instytucie Designu Kielce przy współpracy Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta, Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach i głównie mieszkańców miasta.

Uroczyste otwarcie Salonu odbędzie się w niedzielę o godz. 20 na kieleckim Rynku. (PAP)

kps/ bk/

bEqiuoHm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)