Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: Wyróżniono najlepszych studentów-wynalazców

0
Podziel się

Wielofunkcyjne urządzenie dla osób z dysfunkcją dłoni czy wynalazek mający
zastosowanie w tomografach komputerowych oraz układ sterujący elektromechanizmem zaworów - to
innowacyjne pomysły nagrodzone w ogólnopolskim konkursie "Student-wynalazca".

bEiuxSMR

Wielofunkcyjne urządzenie dla osób z dysfunkcją dłoni czy wynalazek mający zastosowanie w tomografach komputerowych oraz układ sterujący elektromechanizmem zaworów - to innowacyjne pomysły nagrodzone w ogólnopolskim konkursie "Student-wynalazca".

Konkurs zorganizowała Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Patentowy RP. Wyniki ogłosił w czwartek w Kielcach rektor uczelni, prof. Stanisław Adamczak.

Celem przedsięwzięcia było inspirowanie młodych ludzi do aktywnego udziału w pracach badawczych i do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Konkurs miał także za zadnie zachęcenie studentów do korzystania z ochrony prawa własności przemysłowej.

bEiuxSMT

"Narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych" to wynalazek pomagający w pisaniu osobom, które nie mają kilku palców lub mają ograniczoną motorykę dłoni. Narzędziem można pisać posiadając tylko jeden palec. Urządzenie można wykorzystać także, jako: śrubokręt, sztućce, myszkę komputerową, szczoteczkę do zębów, uchwyt dla pędzla. Autorem urządzania jest Piotr Górski z Politechniki Koszalińskiej.

Piotra Kędzia z Politechniki Poznańskiej jest współtwórcą "Sposobu wytwarzania pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i kompensacji zewnętrznego pola rozproszonego i układu do jego realizacji". Wynalazek znajdzie zastosowanie w nowych tomografach EPR - Elektronowych Rezonansach Paramagnetycznych, które pozwolą precyzyjnie lokalizować zmiany nowotworowe. Wynalazek może znaleźć zastosowanie także w konstrukcji obecnie dostępnych tomografów oraz rezonansów.

Studentów Politechniki Świętokrzyskiej - Pawła Zagnińskiego i Karola Szota - nagrodzono, jako współtwórców "Układu sterowania elektromechanizmem, zwłaszcza elektromechanizmem zaworu". Rozwiązanie może być wykorzystane w napędach armatury i automatyki przemysłowej. Wynalazek może być zastosowany wszędzie tam w przemyśle, gdzie jest wymagane sterowanie przepływem wody, ropy i innych związków chemicznych.

Oceniając wynalazki jury brało pod uwagę przede wszystkim użyteczność rozwiązania dla społeczeństwa, możliwą powszechność jego wykorzystania oraz wpływ rozwiązania na oszczędność energii i ekosystem.

bEiuxSMZ

Laureaci głównych nagród wezmą udział w 39. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w kwietniu w Genewie. Sfinansowane zostaną zarówno koszty stoiska wystawienniczego, jak również podróży i pobytu w Genewie.

Do konkursu zgłoszono 61 wynalazków. Wśród autorów znaleźli się studenci 20 uczelni. Najwięcej zgłoszeń - 12 - przysłali młodzi twórcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; wśród nich był autor i współautor pięciu pomysłów Daniel Prusak, uhonorowany wyróżnieniem.

Poza trzema nagrodami głównymi przyznano także siedem wyróżnień, dotyczących 14 wynalazków. W kilku przypadkach wyróżniono cykl powiązanych tematycznie pomysłów. Lista nagrodzonych zostanie opublikowana na stronie www. patenty. tu. kielce. pl/konkurs

Konkurs był przeznaczony dla studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów dokonali wynalazku lub wzoru użytkowego oraz zgłosili go do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

bEiuxSNa

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Politechnika Świętokrzyska stara się o dofinansowanie ze środków unijnych Studenckiej Giełdy Wynalazków, która po raz pierwszy odbędzie się w przyszłym roku.

Katarzyna Bańcer (PAP)

ban/ abe/

bEiuxSNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)