Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Wystawa "Panowie Ognia" zainauguruje nowy rok kulturalny

0
Podziel się:

Wernisażem wystawy "Panowie Ognia" dotyczącej starożytnych tradycji
hutniczych w Górach Świętokrzyskich zainaugurowany zostanie w czwartek Rok Kulturalny Województwa
Świętokrzyskiego. Uroczystość odbędzie się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Wernisażem wystawy "Panowie Ognia" dotyczącej starożytnych tradycji hutniczych w Górach Świętokrzyskich zainaugurowany zostanie w czwartek Rok Kulturalny Województwa Świętokrzyskiego. Uroczystość odbędzie się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

"To wystawa niezwykle trudna, ale też bardzo ważna dla historii naszego regionu" - powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach dr Robert Kotowski. Jego zdaniem temat wielowiekowych tradycji przemysłowych na tych ziemiach jest warty popularyzowania bo "wszystko to co wiąże się z epoką żelaza to kolebka naszej cywilizacji" - zaznaczył.

Ekspozycję przygotował dr Szymon Orzechowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że archeometalurgia nie odkrywa skarbów, przez co jest trudnym tematem ekspozycyjnym. Jednak dotyczy ważnego elementu historii -"czasów, kiedy na ziemiach polskich działała bardzo skoncentrowana i największa w skali Europy produkcja żelaza" - zaznaczył.

Zdaniem dr Kotowskiego główną trudnością był sposób prezentacji tradycji hutniczych. "Zastosowaliśmy rozwiązania multimedialne, planszowe, prezentację eksponatów archeologicznych. Zależało nam by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Z myślą o młodzieży i dzieciach podjęliśmy decyzję o stworzeniu komiksu na temat starożytnego hutnictwa" - zaznaczył Kotowski.

Jak dodał dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Jacek Kowalczych, oprócz tradycyjnej formy papierowej, komiks będzie dostępny w wersji cyfrowej m.in. na tablety i smartfony. "Wystarczy ściągnąć komiks na urządzenie mobilne za pomocą QR-kodów, które można znaleźć m.in. na materiałach promocyjnych wystawy" - powiedział.

Zdaniem Kowalczyka komiks ma promować województwo i zapraszać osoby także spoza regionu, by odwiedzili nas i poznali niezwykłą historię tkwiącą w tradycji hutnictwa, dymarkach i zabytkach ukrytych w świętokrzyskiej ziemi.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć eksponaty pochodzące z muzeów z Opolszczyzny, Dolnego Śląska, Warszawy, Krakowa a także Bytomia. Wśród nich m.in. żelazny sygnet, narzędzia kowalskie, broń. Całość dopełnią multimedialne prezentacje, za pomocą których naukowcy pokażą jak mógł wyglądać cykl produkcyjny żelaza w starożytności.

Naukowcy szacują, że na terenie Gór Świętokrzyskich działało w starożytności około 550-600 tysięcy pieców dymarskich. Głównie na wschód od Kielc, na przedpolu pasm Łysogór oraz Jeleniowskiego. (PAP)

mjk/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)