Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Wystawa Pola Negri - legenda kina

0
Podziel się:

Pocztówki, fotosy, programy filmowe z wizerunkiem Poli Negri oraz płyty z
nagraniami artystki będzie można oglądać od poniedziałku w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" w
Kielcach, na wystawie "Pola-Negri - legenda kina".

Pocztówki, fotosy, programy filmowe z wizerunkiem Poli Negri oraz płyty z nagraniami artystki będzie można oglądać od poniedziałku w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" w Kielcach, na wystawie "Pola-Negri - legenda kina".

Ekspozycja będzie towarzyszyła rozpoczynającemu się w poniedziałek w Kielcach XV Ogólnopolskiemu Niezależnemu Przeglądowi Form Dokumentalnych Nurt 2009.

Na wystawie będzie można zobaczyć także oryginalne pamiątki dotyczące życia aktorki, w tym kostium z jej ostatniego filmu "Księżycowe prządki" oraz ok. 60 plakatów wydanych do filmów z jej udziałem. Autorami plakatów są m.in. Theo Matejko oraz jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker.

Przewodnikiem po wystawie będą teksty znawczyni życia i twórczości Negri, Wiesławy Czapińskiej, uzupełnione o wypowiedzi aktorki z "Pamiętnika gwiazdy" - wspomnieniowej publikacji wydanej w Polsce w 1976 r.

Po wernisażu na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o aktorce z 2005 r., pt."Life is a dream in cinema", wyreżyserowanego przez Mariusza Kotowskiego.

Wystawę, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, można było wcześniej oglądać w kilku miastach Polski i za granicą, m.in w niemieckiej Norymberdze. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kielecka ekspozycja będzie czynna do 4 grudnia.

Pola Negri, właściwie Barbara Apolonia Chałupiec, urodziła się w 1897 r. w Lipnie, zmarła w 1987 r. w San Antonio (USA). Pseudonim artystyczny przyjęła na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki, Ady Negri. Karierę aktorską rozpoczęła w warszawskich teatrach jako absolwentka warszawskiej szkoły teatralnej. W filmie zadebiutowała w 1914 r., w "Niewolnikach zmysłów" Jana Pawłowskiego.

W 1917 r. wyjechała do Berlina, gdzie z sukcesem kontynuowała karierę filmową, a w 1923 r. dotarła do Hollywood, gdzie wystąpiła m.in. w "Hiszpańskiej tancerce", "Zakazanym raju", "Hotelu Imperial" i w "Miłości aktorki". W Stanach Zjednoczonych została gwiazdą kina niemego i symbolem seksu, do czego przyczyniły się jej głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino.

Ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1965 r. Negri zagrała w 63 filmach, nakręconych głównie w Niemczech i w USA; jedynie osiem z nich powstało w Polsce. (PAP)

ban/ tot/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)