Notowania

wiadomości
13.06.2013 09:18

Kielce: Wystawa prac Stanisława Fijałkowskiego od piątku

Około 50 prac malarza i grafika Stanisława Fijałkowskiego będzie można zobaczyć od piątku w Galerii Winda w Kielcach. Wystawę otworzy sam artysta. Jego prace będzie można oglądać do 10 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 50 prac malarza i grafika Stanisława Fijałkowskiego będzie można zobaczyć od piątku w Galerii Winda w Kielcach. Wystawę otworzy sam artysta. Jego prace będzie można oglądać do 10 lipca. *

Jak powiedział PAP w czwartek kurator wystawy Artur Wijata, wśród prac artysty będzie można zobaczyć malarstwo olejne i akrylowe na płótnie, ale również 10 grafik wykonanych metodą linorytu.

"Wystawa w Kielcach będzie retrospekcją twórczości wielkiego artysty Stanisława Fijałkowskiego z różnych okresów jego twórczości. Połowa prac pochodzi z jego prywatnych zbiorów, spora część od kolekcjonera sztuki pochodzącego z Kielc" - powiedział Wijata.

Według Wijaty prace Stanisława Fijałkowskiego są symboliczne i działają na widza za pomocą barw, kształtów oraz linii. "U Fijałkowskiego +forma+ jest tym bardziej otwarta, im bardziej skromna, oszczędna, niedopowiedziana " - dodał Wijata. Jak powiedział większość dzieł artysty to kompozycje skonstruowane na prostej zasadzie jednolitego kolorystycznie tła z elementami przypominającymi figury geometryczne o zaokrąglonych czasem krawędziach, co wytwarza poetycki nastrój.

Wystawę otworzy sam artysta, który w piątek przyjedzie wraz z małżonką do Kielc. Dla odwiedzających Galerię Winda przygotowane zostały katalogi z fotografiami prac Fijałkowskiego.

Wystawa będzie czynna do 10 lipca.

Stanisław Fijałkowski urodził się 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie był uczniem Władysława Strzemińskiego. W kolejnych latach był profesorem, dziekanem i prorektorem Wydziału Grafiki tej uczelni. W roku 2002 otrzymał tytuł doktora h.c. Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego prace są wystawiane w galeriach na całym świecie. W 2013 r. prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył go krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury. (PAP)

kps/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz