Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: XVIII Festiwal Form Dokumentalnych NURT - od 19 listopada

0
Podziel się:

39 filmów będzie można zobaczyć na XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT,
który rozpocznie się 19 listopada w Kielcach. Festiwal rozpocznie projekcja wyróżnionego Oscarem
dokumentu "Twin Towers" Scotta Hilliera i spotkanie z reżyserem.

39 filmów będzie można zobaczyć na XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który rozpocznie się 19 listopada w Kielcach. Festiwal rozpocznie projekcja wyróżnionego Oscarem dokumentu "Twin Towers" Scotta Hilliera i spotkanie z reżyserem.

"Twórcy mają do Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach bardzo duże zaufanie. Nadesłano nam wiele filmów, które jeszcze nie były nigdzie emitowane. Większość z nich to produkcje prywatne, bardzo wiele mówiące o Polsce i świecie. Pokazom konkursowym będą towarzyszyły spotkania z twórcami, a czasem nawet bohaterami dokumentów" - zachęcał twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Miklaszewski na poniedziałkowej konferencji, zapowiadającej wydarzenie.

W tym roku na kielecki festiwal nadesłano 143 formy dokumentalne, z których organizatorzy wybrali 39 produkcji. Są wśród nich dzieła znanych twórców - m.in. "Pasja według Tuszyńskiego" dokumentalisty Henryka Jantosa i "Mit o Szarym" reżysera filmów fabularnych Grzegorza Królikiewicza. Są też wyróżniające się filmy debiutantów jak "Człowiek z reklamówką" Jakuba Polakowskiego, wyprodukowany przez studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej.

"Festiwal otworzy pokaz specjalny filmu +Twin Towers+ w reżyserii Scotta Hilliera. Obraz opowiadający o dwóch braciach - strażaku i policjancie - którzy zginęli podczas akcji ratunkowej po ataku na World Trade Center, otrzymał w 2003 roku Oscara. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem, obecnie będącym dyrektorem artystycznym Europejskiego Festiwalu Filmów Niezależnych, z którym współpracuje NURT" - zapowiedział członek komisji selekcyjnej NURT-u Andrzej Koziej.

Filmy prezentowane będą w dziewięciu odsłonach - pokazach. W cyklu historycznym goście festiwalu zobaczą, m.in. "Początek" z rekonstrukcją pierwszych dni okupacji Warszawy czy film "Duma i zdrada" opowiadający o kolaboracji i walce z Niemcami polskich górali w czasie II wojny światowej. Blok "Oczami obserwatora" to dokumenty o tematyce współczesnej, pokazujące m.in. życie ludzi utrzymujących się z kradzieży węgla z pociągów towarowych na trasie Katowice - Tarnowskie Góry, determinację mieszkańców wsi, którzy nie chcą ekranów akustycznych czy zachowania ludzi podczas powodzi w Sandomierzu w 2011 roku.

Niezwykłe będą dokumenty trzeciego pokazu konkursowego zatytułowanego "Drogi na drugą stronę". Tytułowy film tej odsłony festiwalu to 74. minutowa animacja opowiadająca o śmierci Claudiu Crulica - rumuńskiego więźnia, który zmarł w polskim więzieniu w 2008 roku w wyniku czteromiesięcznej głodówki. Zupełnie inną charakter ma obraz "Miliard szczęśliwych ludzi" Macieja Bochniaka, który śledził proces przebijania się na chiński rynek muzyczny zespołu "Bayer Full", legendy disco-polo.

Tegoroczny NURT poświęcony jest Bruno Schulzowi. Wśród imprez towarzyszących festiwalowi zaplanowane są m.in. koncert zespoły Bester Quartet z repertuarem z płyty "Sanatorium pod klepsydrą" oraz wystawa fotografii "Drohobycz bez Schulza". Na przedostatni dzień festiwalu zaplanowany jest pokaz filmów Krzysztofa Miklaszewskiego "Ulica Krokodyli nad Tamizą", "Ostatni z Schulzem" i "Schulz w Krakowie" oraz filmu braci Stephena i Timothy Quay "Ulica Krokodyli". Do życia i twórczości Schulza nawiązywać będzie także spotkanie z aktorem i reżyserem Andrzejem Maria Marczewskim, który przez kilka lat poszukiwał miejsc związanych z pisarzem.

XVIII edycja Festiwalu NURT w Kielcach potrwa do 23 listopada. Ostatniego dnia przeglądu zostanie ogłoszona główna nagroda "Wydarzenie NURT 2012". Oprócz niej po raz pierwszy zostaną przyznane statuetki Srebrny i Brązowy NURT. Jak co roku po każdym z pokazów głosować na najlepszy film będzie także publiczność przeglądu, która także przyzna swoją nagrodę. (PAP)

and/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)