Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Za tydzień wyrok w sprawie Constaru

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Kielcach ogłosi 29 czerwca wyrok w sprawie oskarżonych o
nieprawidłowości w produkcji Zakładów Mięsnych Constar.

Sąd Okręgowy w Kielcach ogłosi 29 czerwca wyrok w sprawie oskarżonych o nieprawidłowości w produkcji Zakładów Mięsnych Constar.

Sąd Rejonowy w Starachowicach skazał w 2009 r. pięć osób na kary po 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, a także 1000-złotowe grzywny.

Sprawa dotyczy m.in. procederu "odświeżania" zapleśniałych kiełbas, wykrytego przed sześcioma laty przez dziennikarzy.

Czworo z pięciorga oskarżonych prosiło w środę sąd drugiej instancji o uniewinnienie. Ich obrońcy, przyłączając się do tych wniosków, przekonywali sąd odwoławczy, że sąd pierwszej instancji nietrafnie ocenił materiał dowodowy, nie opisał precyzyjnie rzekomych nieprawidłowości w czynnościach zawodowych oskarżonych i nie wykazał przekonywująco w uzasadnieniu wyroku ich winy.

Z kolei prokurator poparł opinię starachowickiego sądu oraz jego uzasadnienie orzeczenia i opowiedział się za utrzymaniem wyroku.

Sąd w Starachowicach uznał w grudniu 2009 r. winnym byłego dyrektora fabryki - Marka C., ówczesnego powiatowego lekarza weterynarii w Starachowicach Witolda S., a także trzech inspektorów z powiatowego inspektoratu weterynarii - Małgorzatę M., Piotra Ś. i Janusza P., którzy byli oddelegowani do Constaru do kontrolowania procesu produkcji żywności.

Wobec Witolda S., Małgorzaty M., Piotra Ś. i Janusza P. sąd orzekł ponadto dwuletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych, a Markowi C. zabronił przez ten okres zajmować funkcje kierownicze przy produkcji żywności. Na wszystkich nałożył również po 2315 zł kosztów sądowych. Janusz P. nie odwołał się od tego wyroku.

Sąd w Starachowicach podzielił stanowisko oskarżenia, że stosowana w zakładach Constar praktyka przyjmowania tzw. zwrotów z półki, sortowanie, przechowywanie w tym samym pomieszczeniu wyrobów przeznaczonych do utylizacji albo do dalszego spożycia, a także kierowanie części zwrotów do uzdatniania lub przeróbki, mogło być przyczyną niewłaściwej jakości zdrowotnej produktów wytwarzanych w starachowickim przedsiębiorstwie i produkty te mogły być zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Proces w tej sprawie toczył się od lutego 2007 roku. Prokuratura wszczęła śledztwo w kwietniu 2005 r. - po doniesieniach "Rzeczpospolitej" i telewizji TVN. Ich dziennikarze wykryli, że w Constarze pracownicy "odświeżają" zapleśniałe kiełbasy, a na etykietach wędlin przedłużają termin ich ważności. Sąd przesłuchał ponad 150 świadków i zapoznał się z opiniami biegłych. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

Po publikacjach mediów na ten temat inspekcja weterynaryjna wstrzymała konfekcjonowanie wędlin w starachowickich zakładach mięsnych, a rada nadzorcza spółki zdecydowała o wstrzymaniu całej produkcji i odwołaniu prezesa, i jednocześnie dyrektora zakładu. Po przeprowadzonych kontrolach produkcję wznowiono.(PAP)

mch/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)