Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce zyskują na urodzie

0
Podziel się:

Kielce systematycznie się zmieniają. W tym roku, po modernizacji, otwarto
kielecki rynek. W przyszłym roku ma się zakończyć przebudowa placu Najświętszej Marii Panny i
przyległych ulic.

Kielce systematycznie się zmieniają. W tym roku, po modernizacji, otwarto kielecki rynek. W przyszłym roku ma się zakończyć przebudowa placu Najświętszej Marii Panny i przyległych ulic.

Trwa przebudowa zespołu obiektów powięziennych przy ul. Zamkowej, w których już działa Centrum Design Kielce, a będzie też funkcjonować Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W planach są remonty kolejnych ulic

Dzięki modernizacji rynku miasto zyskało przyjazną pieszym przestrzeń, która przyciąga mieszkańców i turystów. Inwestycja w 85 proc. została sfinansowana ze środków unijnych. Wcześniej, przez kilkadziesiąt lat, Kielce nie miały rynku z prawdziwego zdarzenia - znajdowało się tam ruchliwe rondo wokół przeciwpożarowego zbiornika, pełniącego rolę fontanny.

Obecnie jest to spory plac z widokiem na ratusz i inne zabytkowe budynki, które w większości mają wyremontowane elewacje. Ruch odbywa się tylko wzdłuż jednej pierzei, bo rynek ma służyć przede wszystkim pieszym. Strefa ograniczonego ruchu objęła też przyległe uliczki, które już zostały w większości wyremontowane lub ich remont dobiega końca.

W nowej, granitowej posadzce rynku zainstalowano wodotryski oraz oświetlenie. Kamiennym murkiem zaznaczono miejsce, w którym kiedyś stał ratusz. Ustawiono pręgierz z kajdanami oraz zabytkową pompę. Posadzona kilkunastoletnia lipę i strzyżone cisy, a kilka rosnących na placu starych drzew obsadzono berberysami.

W sezonie na placu stanęły kawiarniane ogródki, w których w ciepłe wieczory trudno było znaleźć miejsce. Rynek stał się miejscem spotkań mieszkańców, często widać tu wycieczki. Kielczanie nie tęsknią za poprzednim wyglądem tego miejsca, wielu narzeka jednak, że w nowej przestrzeni za mało jest zieleni; niektórzy mówią nawet o "betonowej pustyni". Ze szczególną krytyką spotykają się metalowe budki kwiaciarek i toaleta.

Rewitalizacja rynku rozpoczęła się marcu 2010. Objęła swoim zakresem obszar 1,3 ha. Modernizacja została zrealizowana w ramach pierwszego etapu projektu "Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc". Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-13. Wartość kontraktu to ponad 9,7 mln zł. (PAP)

agn/ drag/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)