Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kielce: Żywy łańcuch kielczan przeniósł księgozbiór BWA

0
Podziel się:

Żywy łańcuch prawie 200 kielczan połączył starą i nową siedzibę Biura Wystaw
Artystycznych w Kielcach. Podając książki z rąk do rąk kielczanie przenieśli liczący 3,5 tys.
woluminów księgozbiór biblioteki kieleckiego BWA.

bEsuyLFh

Żywy łańcuch prawie 200 kielczan połączył starą i nową siedzibę Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Podając książki z rąk do rąk kielczanie przenieśli liczący 3,5 tys. woluminów księgozbiór biblioteki kieleckiego BWA.

Dotychczasową siedzibę BWA dzieli od nowej kilkaset metrów. W sobotę kielczanie połączyli oba budynki żywym łańcuchem. W ten sposób w ciągu niespełna trzech godzin przenieśli cały księgozbiór BWA. Do udziału w akcji skrzyknęli się w internecie.

Jak powiedziała PAP dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach Stanisława Zacharko, pomysłodawcą akcji był kielecki artysta Krzysztof Piotrowski. "Cieszy nas duże zainteresowanie, świetne reakcje ludzi, którzy postanowili zaangażować się w to wydarzenie" - mówiła. Dodała, że widziała na przykład młodą kobietę z dzieckiem w wózku, która w koszyku zamontowanym na jego spodzie przewoziła książki.

bEsuyLFj

"Sztuka naszych czasów nie polega już tylko na produkowaniu pięknych przedmiotów. Teraz przejawia się w akcji, działaniu i we wpływaniu na ludzi w inny sposób. Dlatego traktujemy ten pomysł jako działanie artystyczne" - powiedziała Zacharko.

Aby przedsięwzięcie się udało, w centrum Kielc musiał powstać liczący około 200 metrów żywy łańcuch. Uczestnicy akcji ustawili się w rzędzie wzdłuż ulic Leśnej i Kapitulnej przecinając reprezentacyjny deptak Kielc - ul. Sienkiewicza. "Zrobiliśmy taki żywy pas transmisyjny, dla sztuki. Nie wiedziałem wcześniej o akcji. Byłem na spacerze i się włączyłem" - powiedział PAP dwudziestokilkuletni Adam, student Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Każdy uczestnik otrzymał bilet z miejscem na wpisanie nazwiska, uprawniający do darmowego wstępu do BWA na wszystkie wystawy przez cały rok.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach działa od 1965 roku. Przez wiele lat instytucja działała bez własnej siedziby. Od 1979 roku zaczęto organizować wystawy w Pracowni Sztuk Plastycznych przy ul. Leśnej w Kielcach, jednak dopiero od 1994 roku budynek przekazano w użytkowanie BWA. Obecnie trwa przeprowadzka Biura do świeżo wyremontowanego budynku przy ul. Kapitulnej. (PAP)

bEsuyLFp

mjk/ bos/

bEsuyLFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)