Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielecka policja zabrała z handlu dopalacze - chce je zbadać

0
Podziel się

Dostępne w siedmiu kieleckich sklepach dopalacze zostały w piątek
zarekwirowane przez policjantów. Zajęty towar zostanie zbadany w laboratoriach, czy nie zawiera w
swoim składzie zabronionych substancji narkotycznych - poinformowała policja.

bEgtEKRN

Dostępne w siedmiu kieleckich sklepach dopalacze zostały w piątek zarekwirowane przez policjantów. Zajęty towar zostanie zbadany w laboratoriach, czy nie zawiera w swoim składzie zabronionych substancji narkotycznych - poinformowała policja.

Jak powiedział PAP rzecznik komendanta świętokrzyskiej policji Zbigniew Pedrycz, zabezpieczenie tego towaru jest związane z toczącym się w Kielcach postępowaniem, które ma wyjaśnić przyczynę środowego zatrucia dopalaczem 17-latka. Trafił on do szpitala w poważnym stanie, obecnie czuje się już lepiej.

Badający okoliczności tego zdarzenia chcą sprawdzić, jaki jest skład chemiczny substancji oferowanych na rynku, by się przekonać, czy ich wytwórcy nie łamią prawa. W tym celu, cały zabezpieczony w sklepach towar ma być poddany skrupulatnej analizie - wyjaśnił Pedrycz.

bEgtEKRP

Dodał, że masa przejętego z punktów sprzedaży towaru była objętościowo nieduża.

Kielecka policja w ostatnich dniach bacznie obserwowała sklepy z dopalaczami. Wszystkie wychodzące z nich osoby - średnio około 200 dziennie - legitymowano. Jeśli towar kupował niepełnoletni - informowano o tym rodziców i macierzystą szkołę.

W ostatnich tygodniach na oddział ratunkowy w Kielcach trafiało po kilku pacjentów zatrutych tymi specyfikami. "Jeśli okaże się, że skierowane do laboratoryjnego badania substancje zawierały narkotyki, to będzie podstawa, żeby je całkiem usunąć z rynku" - zapowiada Pedrycz.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków; można je legalnie kupić w Polsce. Są sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie lub nawozy do roślin. Nie ma dokładnej statystki zatruć dopalaczami; w szpitalach kwalifikowane są one jako tzw. inne zatrucia.

bEgtEKRV

W 2009 r. Sejm znowelizował ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, uniemożliwiając handel 17 substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Pod koniec sierpnia tego roku weszła w życie ustawa zakazująca handlu dopalaczami zawierającymi m.in. mefedron. Jednak na rynku wciąż pojawiają się nowe specyfiki.(PAP)

mch/ mp/

bEgtEKSq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)