Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KIG: polscy eksporterzy potrzebują wsparcia finansowego

0
Podziel się:

Polscy eksporterzy borykają się z licznymi problemami, brakuje im m.in.
wsparcia finansowego czy też informacji niezbędnych do zawierania transakcji na zagranicznych
rynkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko.

Polscy eksporterzy borykają się z licznymi problemami, brakuje im m.in. wsparcia finansowego czy też informacji niezbędnych do zawierania transakcji na zagranicznych rynkach - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko.

"Polska nie jest krajem proeksportowym, w związku z tym eksporterzy borykają się z licznymi problemami. Chodzi głównie o małe i średnie firmy" - powiedział Kłoczko podczas konferencji prasowej w KIG, poświęconej problematyce wsparcia polskiego eksportu.

Kłoczko wyjaśnił, że polskim firmom brakuje informacji o zagranicznych rynkach. "Kraje Azji Południowo-Wschodniej czy też Środkowej są dosyć ryzykownymi rynkami. Znajduje się tam mało instytucji, które wspierałyby przedsiębiorców" - podkreślił. Dodał, że wejście na nowy rynek obarczone jest kosztami dotyczącymi np. rozpoznania tego rynku, znalezienia partnerów, zbudowania zaufania biznesowego.

"Polskie firmy potrzebują instrumentów wsparcia finansowego czy kredytów, stąd nowa akcja Banku Gospodarstwa Krajowego, który oferuje im. m.in. system poręczeń i gwarancji kredytowych, kredyty eksportowe oraz system dopłat do kredytów" - zaznaczył. Dodał, że przedsiębiorcy narzekają na zbyt skomplikowane procedury w uzyskaniu tego wsparcia.

Wiceprezes BGK Jerzy Kurella powiedział, że bank udziela wsparcia przedsiębiorcom, którzy chcą rozpocząć swój biznes szczególnie w krajach tzw. ryzyka nierynkowego. "Są to wszystkie kraje na świecie - z wyłączeniem UE, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Nowej Zelandii" - dodał. (PAP)

aop/ mki/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)