Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kilian: PGE pracuje nad urentownieniem inwestycji w Opolu

0
Podziel się:

PGE pracuje nad urentownieniem inwestycji w budowę nowych bloków
energetycznych w Opolu - powiedział we wtorek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian.
Dodał, że za kilkanaście dni możliwe będzie podanie bliższych informacji w tej sprawie.

PGE pracuje nad urentownieniem inwestycji w budowę nowych bloków energetycznych w Opolu - powiedział we wtorek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian. Dodał, że za kilkanaście dni możliwe będzie podanie bliższych informacji w tej sprawie.

W sprawę inwestycji w Opolu zaangażował się rząd, najpierw - na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że znajdą się środki i sposoby, by te bloki powstały. Także w czerwcu, będąc już w Opolu, szef rządu poinformował, że jeszcze latem mogą ruszyć prace. Zaś na początku lipca minister skarbu zapowiedział, że do końca lipca ma nastąpić formalne rozpoczęcie prac przy budowie bloków w Elektrowni Opole. Wcześniej PGE i Kompania Węglowa podpisały list intencyjny ws. współpracy przy tej inwestycji. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński mówił, że spółki pracują teraz nad formułą kontraktu długoterminowego.

We wtorek w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbywa się "Okrągły stół na temat inwestycji w energetykę opartą na węglu i gazie w Polsce". Jej uczestnicy dyskutują o tym, czy i na ile realne są plany inwestycyjne w elektrowniach konwencjonalnych w naszym kraju.

Uczestnicy debaty omówią nie tylko harmonogram realizacji inwestycji, ale też poziom opłacalności i źródła finansowania. Ze względu na skalę tych przedsięwzięć, nowego znaczenia nabiera rola Skarbu Państwa. Głównymi inwestorami w polskiej elektroenergetyce są firmy, w których właśnie Skarb Państwa jest współudziałowcem.

Część ekspertów branży ostrzega, że bez inwestycji w elektrowniach konwencjonalnych już ok. 2016-17 roku może wystąpić deficyt mocy w kraju.

Przedstawiciele branży będą dyskutować ponadto o znaczeniu i udziale energetyki węglowej i gazowej w bilansie energetycznym kraju, a także o planach odbudowy mocy pod kątem możliwości ich realizacji, jak również o stanie przygotowań największych projektów. W drugiej części okrągłego stołu ocenią koszty budowy bloków i warunki ich opłacalność, jak również możliwości finansowania.

Debata jest organizowana w ramach projektu PAP Serwis Energetyka Ekstra. Udział w niej biorą prezesi spółek PGE, PGNiG, Tauron Polska Energia, Enea a także eksperci branży i przedstawiciele instytucji finansowych.

Przebieg debaty można śledzić on-line na stronie www.pap.pl. (PAP)

dol/ mab/ drag/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)