Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów w drodze na Jasną Górę

0
Podziel się:

Kilkadziesiąt tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek z różnych stron
Polski dotrze w ciągu najbliższego tygodnia na Jasną Górę. Wśród nich będą grupy liczące po kilka
tysięcy pątników. Miejskie służby zapewniają, że Częstochowa jest gotowa na przyjęcie gości.

Kilkadziesiąt tysięcy uczestników pieszych pielgrzymek z różnych stron Polski dotrze w ciągu najbliższego tygodnia na Jasną Górę. Wśród nich będą grupy liczące po kilka tysięcy pątników. Miejskie służby zapewniają, że Częstochowa jest gotowa na przyjęcie gości.

Dni poprzedzające obchodzone 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to tradycyjnie okres szczytu pielgrzymkowego. W najbliższych dniach do częstochowskiego sanktuarium codziennie wchodzić będzie od kilku do kilkunastu dużych grup pielgrzymów.

W czwartek na Jasną Górę dotrą m.in. pielgrzymi ze Świdnicy oraz pielgrzymka dominikańska z Krakowa, w piątek pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej. W sobotę i w niedzielę kilkutysięcznych grup będzie już w sumie kilkanaście, m.in. z diecezji ełckiej, bielsko-żywieckiej, elbląskiej, krakowskiej, sandomierskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, warmińskiej, gdańskiej, białostockiej i toruńskiej.

Najwięcej pielgrzymek wejdzie na Jasną Górę 13 i 14 sierpnia. Pierwszego z tych dni do klasztoru wejdą pątnicy m.in. z diecezji pelplińskiej, szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, drohiczyńskiej, rzeszowskiej, kieleckiej, radomskiej, włocławskiej, sosnowieckiej, kaliskiej i łomżyńskiej, a także pielgrzymka ze Słowacji.

14 sierpnia do sanktuarium dotrze m.in. najliczniejsza z pielgrzymek - warszawska, w której idzie kilka tysięcy pątników. Podobnie liczna jest warszawska pielgrzymka akademicka. Tego dnia na Jasną Górę wejdą także m.in. pielgrzymujący żołnierze i strażacy. Po kilka tysięcy osób przyjdzie w pielgrzymkach z Podlasia i Archidiecezji Lubelskiej, a także z diecezji płockiej, zamojsko-lubaczowskiej i łowickiej.

15 sierpnia pielgrzymi, zarówno ci, którzy przyjdą na Jasną Górę pieszo, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej z udziałem licznych przedstawicieli episkopatu Polski. Uroczystości święta Wniebowzięcia NMP co roku gromadzą w Częstochowie tysiące wiernych.

Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej - 26 sierpnia. W ciągu trzech dni do sanktuarium dotrze wówczas pieszo co najmniej 20-30 tys. pielgrzymów.

Urząd Miasta w Częstochowie zapewnia, że wszystkie miejskie służby są gotowe na przyjęcie pielgrzymów. Stale dyżurują szpitale i służby ratownictwa medycznego, uruchomiony będzie punkt dla osób zaginionych, wytyczono drogi ewakuacji medycznej. Wyznaczono dodatkowe parkingi, ustawionych będzie w sumie 27 przenośnych toalet oraz dodatkowe kosze i kontenery na śmieci. Już działają punkty czerpania wody.

Sierpniowy szczyt pielgrzymkowy to szczególny okres pracy dla częstochowskich strażników miejskich. Ich plany urlopowe zostały ułożone tak, by - jak podała Straż - "stan kadrowy mundurowych był w najwyższej gotowości do służby". Strażnicy koncentrują się na zapewnieniu porządku na trasach wejść pielgrzymek, w centrum Częstochowy i w okolicach Jasnej Góry.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej oraz ul. Królowej Bony zostaną uruchomione izby przyjęć, gdzie będą przyjmowani pacjenci wymagający pomocy lekarsko-pielęgniarskiej. Oddziały lekarskie będą pracowały w systemie całodobowym.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje, by starsze osoby miały przy sobie karteczkę z telefonem do kierownika grupy pielgrzymkowej lub najbliższego członka rodziny.

Strażnicy przestrzegają przed tzw. przypinaczami, którzy chcą wyłudzić od pielgrzymów pieniądze, przypinając im metalowe krzyżyki czy znaczki z wizerunkiem jasnogórskiego obrazu. Ostrzegają również przed kieszonkowcami, którzy wykorzystując nieuwagę pątników, próbują kraść portfele, dokumenty lub telefony komórkowe.

O każdym przypadku wyłudzania pieniędzy należy informować pobliskie patrole Straży Miejskiej lub dzwonić pod numer 986. Pod tym numerem pielgrzymi i turyści mogą też zgłaszać wszystkie inne problemy.(PAP)

mab/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)