Notowania

wiadomości
28.03.2011 19:05

Kilkunastu chętnych na kupno spółki SPEC

Kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne, odpowiedziało na zaproszenie do negocjacji ws. kupna akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Do 20 kwietnia wybrani chętni zostaną zaproszeni do kolejnego etapu - szczegółowej analizy spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkanaście podmiotów, w tym krajowe i zagraniczne, odpowiedziało na zaproszenie do negocjacji ws. kupna akcji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Do 20 kwietnia wybrani chętni zostaną zaproszeni do kolejnego etapu - szczegółowej analizy spółki.

Jak poinformował wydział prasowy m.st. Warszawy, wśród zainteresowanych kupnem akcji spółki, stanowiących do 85 proc. kapitału zakładowego, są zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi.

"Jesteśmy zadowoleni z dużego zainteresowania inwestorów zakupem akcji SPEC SA. Konkurencja między potencjalnymi nabywcami powinna ułatwić wynegocjowanie jak najlepszych warunków transakcyjnych, na podstawie których zostanie podjęta ostateczna decyzja" - ocenił cytowany w komunikacie wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak.

Z komunikatu wynika, że inwestorom, którzy zgłosili zainteresowanie spółką, po podpisaniu umów o zachowaniu poufności, udostępnione zostało memorandum. Zawiera ono informacje o sytuacji prawnej i ekonomiczno-finansowej spółki.

Do 20 kwietnia inwestorzy mają być poinformowani o decyzji prezydenta Warszawy w sprawie zaproszenia do następnego etapu - szczegółowej analizy spółki (due dilligence) oraz przygotowania ofert wiążących. "Po ich analizie zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji z jednym lub wieloma podmiotami równolegle" - wyjaśniono.

O zamiarze złożenia swojej oferty informował już wcześniej PGNiG. Memorandum informacyjne odebrała także PGE, ale spółka nie ujawnia, czy złożyła ofertę.

Prezydent Warszawy zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji SPEC na początku lutego. W poniedziałek minął termin składania ofert wstępnych.

W październiku ub.r. podczas sesji rady miasta dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego urzędu miasta Renata Tomusiak poinformowała radnych, że wartość księgowa SPEC to ok. 1,5 mld zł. W tegorocznym budżecie miasto zaplanowało zaś uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln zł.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości 1700 km. Spółka zaspokaja ok. 80 proc. potrzeb cieplnych miasta, ogrzewa ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych. W 2009 roku SPEC osiągnął blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży; a zysk spółki wyniósł 36 mln zł.

SPEC działa od 1952 r. Od 2003 r. w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego, funkcjonuje w formie jednoosobowej spółki akcyjnej, której właścicielem w 100 proc. jest m.st. Warszawa. Firma zamierza wydać w latach 2011-15 powyżej 1 mld zł na inwestycje w modernizację obecnych sieci ciepłowniczych, budowę nowych oraz poprawę efektywności energetycznej. (PAP)

dol/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz