Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kino na granicy" - 40 najnowszych filmów z Czech, Słowacji i Polski

0
Podziel się:

Ponad 40 najnowszych filmów kina czeskiego, słowackiego i polskiego zobaczą
uczestnicy 15. edycji Przeglądu Filmowego "Kino na granicy", który odbędzie się między 30 kwietnia
i 5 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - poinformowali w środę organizatorzy imprezy.

Ponad 40 najnowszych filmów kina czeskiego, słowackiego i polskiego zobaczą uczestnicy 15. edycji Przeglądu Filmowego "Kino na granicy", który odbędzie się między 30 kwietnia i 5 maja w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - poinformowali w środę organizatorzy imprezy.

"W programie znalazł się bogaty wybór najnowszych produkcji z Czech, Polski i Słowacji, a także tradycyjny element węgierski. Wśród nich warto wymienić chociażby kręcony przez 37 lat +Prywatny wszechświat+ Heleny Trestikovej, +Aż do miasta Asz+ Ivety Grofovej, który Słowacy zgłosili do oscarowej rywalizacji, a także +Pokłosie+ Władysława Pasikowskiego" - powiedziała w imieniu organizatorów Barbara Szymańska odpowiedzialna za relacje z mediami.

Podczas "Kina na Granicy" widzowie obejrzą m.in. retrospektywę słowackiego klasyka Petera Solana, a także przegląd twórczości Jerzego Stuhra, który osobiście odwiedzi Cieszyn. Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem organizatorzy zaprezentują także przeglądy filmów - w tym roku muzycznych i musicalów. "Zachęcamy do zobaczenia, w jaki sposób twórcy z Czech, Polski i Słowacji rozwiewali szarość ekranowego i codziennego życia piosenką i tańcem. Wśród propozycji znalazły się niezapomniane +Zakazane piosenki+ Leonarda Buczkowskiego i +Starcy na chmielu+ Ladislava Rychmana" - wyjawiła Szymańska.

Tradycją przeglądu stały się transgraniczne projekcje nad rzeką Olzą. Ekran usytuowany jest po polskiej stronie, a widownia po czeskiej. Podczas nadchodzącej edycji w ten sposób zaprezentowane zostaną obrazy, których głównymi bohaterami lub ważnym tłem są rzeki. Wśród wybranych filmów znalazły się: przedwojenna "Rzeka" Josefa Rovenskiego i "Nad rzeką, której nie ma" Andrzeja Barańskiego.

"Kino na Granicy" wystartowało w 1999 roku jako przegląd filmów czeskich. Gościem pierwszej edycji był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oscara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 roku formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski.

Pierwotnie przegląd organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.(PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)