Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kirgistan: 10 rannych w starciach z policją podczas demonstracji

0
Podziel się:

#
ranni w demonstracji
#

# ranni w demonstracji #

03.10. Biszkek (PAP/AFP) - Kirgiska policja rozpędziła w środę w Biszkeku demonstrację, której uczestnicy domagali się znacjonalizowania zatruwającej - według nich - środowisko kanadyjsko-kirgiskiej kopalni złota w Kumtor, na południowym wschodzie kraju. 10 osób zostało rannych.

Siły policyjne użyły granatów ogłuszających i gazu łzawiącego, aby rozproszyć dwutysięczny tłum i odeprzeć 50 demonstrantów szturmujących budynek, gdzie mieści się parlament i siedziba kancelarii prezydenta Kirgistanu. Według MSW sytuacja w stolicy jest już opanowana.

Minister spraw wewnętrznych Kirgistanu Zaryłbek Rysalijew poinformował o zatrzymaniu części uczestników demonstracji; nie podał ile dokładnie osób zatrzymano. W manifestacji uczestniczyli m.in. przywódcy parlamentarnej opozycji z partii Ata-Żurt, Sapar Żaparow i Kambczybek Taszijew.

Mer Biszkeku potępił w wystąpieniu do mieszkańców stolicy "próbę zdestabilizowania sytuacji". Zapewnił jednocześnie, że jest ona pod kontrolą.

Kopalnia złota w Kumtor, największa w Azji, rozpoczęła działalność w 1997 roku. Jest to jedna z najwyżej położonych kopalni świata - leży w górach Tien-Szan na wysokości ponad 4 tys. metrów n.p.m. Firma wydobywcza, której udziałowcami są kanadyjski koncern Centerra Gold oraz kirgiski rząd, to największe przedsiębiorstwo w Kirgistanie.

Opozycja twierdzi, że Centerra Gold stosowała kreatywną księgowość, aby zmniejszyć kwotę płaconych podatków. Zarzuca też koncernowi niszczenie środowiska naturalnego i domaga się od władz Kirgistanu znacjonalizowania kopalni.

Demonstranci przypomnieli, że kopalnia została sprzedana w ręce zagraniczne przez dawnych prezydentów - Askara Akajewa i Kurmanbeka Bakijewa - odsuniętych od władzy w wyniku ogólnokrajowych protestów. Zapowiedzieli kolejną akcję na czwartek.

"Nie jest sprawiedliwe, że ponad 90 procent dochodów kopalni idzie za granicę" - powiedział podczas wiecu jeden z przedstawicieli partii Ata-Żurt.

Na początku tygodnia nowy premier Kirgistanu Jantoro Satybałodijew zapowiedział, że kopalnia nie zostanie znacjonalizowana. (PAP)

jo/ ap/

12348578

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)