Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kirgistan: 30 rannych w starciach w Dżalalabadzie

0
Podziel się

#
większa liczba rannych w Dżalalabadzie, wypowiedź szefowej rządu tymczasowego
#

bCZPSvRx

# większa liczba rannych w Dżalalabadzie, wypowiedź szefowej rządu tymczasowego #

14.05. Biszkek (PAP/AP,ITAR-TASS) - Co najmniej 30 osób zostało rannych w piątek w Dżalalabadzie, na południu Kirgistanu, gdzie kilka tysięcy zwolenników rządu tymczasowego próbowało zająć siedzibę władz regionu okupowaną przez stronników obalonego prezydenta Kurmanbeka Bakijewa.

Z 30 osób co najmniej 10 zostało rannych na skutek użycia broni palnej - pisze agencja Associated Press dodając, że do Dżalalabadu przyjechało ok. 4 tysięcy stronników władz tymczasowych. Inni poszkodowani ucierpieli od kamieni i pałek - podają agencje.

Szefowa rządu tymczasowego Roza Otunbajewa potwierdziła w piątek wcześniejsze doniesienia o przejęciu na powrót kontroli przez władze w dwóch innych miastach na południu Kirgistanu: w Oszu i Batkenie, gdzie, jak powiedziała, udało się przywrócić porządek. Podejmowane są próby przywrócenia porządku w Dżalalabadzie - powiedziała Otunbajewa.

bCZPSvRz

W przeddzień zwolennicy obalonego prezydenta Bakijewa zajęli siedziby administracji w miastach Osz, Batken i Dżalalabad.

Za zajęciem siedzib lokalnych władz na południu kraju stoi Bakijew - oświadczył przedstawiciel rządu tymczasowego w Biszkeku. Działaniami w celu opanowania sytuacji na południu kraju kieruje pełniący obowiązki ministra obrony Kirgistanu Ismail Isakow.

Rząd tymczasowy przejął władzę po ucieczce z Biszkeku prezydenta Bakijewa. Do zmiany władzy doszło w kwietniu po antyprezydenckich manifestacjach, do których stłumienia Bakijew skierował wojsko; zginęło wtedy 85 osób.

Bakijew znalazł schronienie na Białorusi. Tymczasowe władze Kirgistanu domagają się jego ekstradycji i przestrzegają przed podsycaniem społecznych niepokojów w kraju. (PAP)

bCZPSvRF

mmp/ cyk/ ap/

6233348 6233158 arch.

bCZPSvSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)