Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kirgistan i Rosja mają podpisać memorandum o bazie

0
Podziel się:

Rosja i Kirgistan planują podpisanie w sobotę
memorandum o utworzeniu drugiej rosyjskiej bazy wojskowej w tym środkowoazjatyckim kraju - podały w
piątek agencje, powołując się na przedstawicieli władz kirgiskich.

Rosja i Kirgistan planują podpisanie w sobotę memorandum o utworzeniu drugiej rosyjskiej bazy wojskowej w tym środkowoazjatyckim kraju - podały w piątek agencje, powołując się na przedstawicieli władz kirgiskich.

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Kirgistanu Adachan Madumarow powiedział dziennikarzom, że podczas sobotniego spotkania przywódcy Kirgistanu i Rosji - Kurmanbek Bakijew i Dmitrij Miedwiediew - mają podpisać memorandum w kwestii bazy.

W Kirgistanie wojskową bazę lotniczą mają też Stany Zjednoczone. Utrzymały ją, mimo że władze Kirgistanu przez długi czas zapowiadały jej zamknięcie. Później jednak zmieniły zdanie.

Wg analityków, plany Moskwy są wyrazem rywalizacji z Waszyngtonem o kontrolę nad strategicznie ważnym regionem graniczącym z Afganistanem.

Moskwa zapowiedziała, że planowana baza będzie działać w ramach Organizacji Układu o Zbiorowym Bezpieczeństwie (ros. ODKB). ODKB to organizacja wojskowa grupująca siedem państw poradzieckich, w której dominującą rolę odgrywa Rosja. Jej pozostali członkowie to Białoruś, Armenia, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

W Kirgistanie, w Czolpon Acie nad jeziorem Issyk-kul, rozpoczął się w piątek szczyt przywódców państw wchodzących w skład ODKB. Agencja RIA-Nowosti pisze, cytując piątkowy dziennik "Kommiersant", że plany Moskwy, która chce przekształcić ODKB w rosyjski odpowiednik NATO, mogą się nie powieść z powodu sprzeciwu Mińska.

Agencja Associated Press przypomina, że Białoruś odmówiła na poprzednim szczycie ODKB w czerwcu podpisania forsowanego przez Moskwę porozumienia w sprawie budowy wspólnych sił szybkiego reagowania (ros. KSOR).

W ocenie rosyjskich analityków, utworzenie wspólnych sił szybkiego reagowania ODKB przekształci tę organizację w pełnowartościowy sojusz wojskowo-polityczny. Za najpoważniejsze wyzwanie dla tych sił analitycy uważają zaostrzającą się walkę o kontrolę nad nośnikami energii w basenie Morza Kaspijskiego i w Azji Środkowej.(PAP)

mmp/ mc/

4504594 4504634 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)