Notowania

usa
16.04.2010 10:24

Kirgistan: Umowa z USA w sprawie bazy przedłużona o rok

Rząd tymczasowy Kirgistanu poinformował w piątek, że przedłużył o rok porozumienie o dzierżawie przez USA bazy Manas istotnej dla operacji wojskowych w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rząd tymczasowy Kirgistanu poinformował w piątek, że przedłużył o rok porozumienie o dzierżawie przez USA bazy Manas istotnej dla operacji wojskowych w Afganistanie. *

"Rząd tymczasowy postanowił automatycznie przedłużyć o rok porozumienie z USA dotyczące obecności Amerykanów w centrum tranzytowym w Manas" - oświadczył wiceszef rządu tymczasowego Omurbek Tekebajew.

Stojąca na czele rządu tymczasowego Kirgistanu Roza Otunbajewa potwierdziła 9 kwietnia, że amerykańska baza pozostanie w jej kraju.

Umowy w sprawie bazy Manas pod Biszkekiem, zwanej oficjalnie centrum tranzytowym USA, podpisywał z Amerykanami odsunięty od władzy prezydent Kurmanbek Bakijew. Obecna umowa wygasała w grudniu, lecz zakładano możliwość jej przedłużenia o rok, jeśli strony nie będą mieć zastrzeżeń.

Na początku roku 2009, gdy kiedy Rosja obiecała Kirgistanowi 2 mld dolarów pomocy, kraj ten ogłosił, że zamknie amerykańską bazę w Manas. Zmienił zdanie, kiedy Amerykanie zapłacili 180 mln dolarów za możliwość pozostania w bazie.

Amerykańską bazę lotniczą Manas otwarto w 2001 roku, by wesprzeć działania wojsk USA i NATO w Afganistanie. (PAP)

mmp/ ap/

6050277 arch.

Tagi: usa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz