Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kissinger: Uniknąć konfliktu USA-Chiny

0
Podziel się

Były sekretarz stanu ostrzega przed konfliktem USA z Chinami, który byłby pojedynkiem stulecia.

Kissinger: Uniknąć konfliktu USA-Chiny
(PAP/EPA)
bEgeShUB

Były sekretarz stanu ostrzega przed konfliktem USA z Chinami, który byłby _ pojedynkiem stulecia . **** The Wall Street Journal _ publikuje na stronach internetowych fragmenty jego książki, która ukaże się w najbliższych dniach.

Kissinger wskazuje na nowy, _ triumfalistyczny _ styl myślenia o przyszłości Chin, który manifestuje się w wypowiedziach niektórych przywódców Państwa Środka. Przykładem niepokojących tendencji jest pogląd, że niezależnie od tego, jak bardzo Chiny zobowiążą się do _ pokojowego rozwoju _, ich relacje z Ameryką i tak _ będą pojedynkiem stulecia _ - pisze były sekretarz stanu, cytując publikacje chińskich polityków.

Autor uznaje też za niepokojące inne przekonanie powszechne wśród elit politycznych, wedle których rosnąc w siłę, Chiny powinny zarazem pamiętać, że były niegdyś upokorzone i łupione przez państwa Zachodu i że jedyną alternatywą wobec _ całkowitej wygranej _ w tej najważniejszej w XXI wieku konfrontacji z Ameryką, byłaby upokarzająca klęska.

bEgeShUD

[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t113666.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakistan;chiny;kupia;wrak;smiglowca;usa,149,0,827285.html) Pakistan: Chiny kupią wrak smigłowca USA?
Próba sił, między obecnym hegemonem, a wschodzącym mocarstwem byłaby tym bardziej niebezpieczna, że takie pojęcia jak odstraszania przeciwnika lub atak zapobiegawczy znaczą dla obu stron coś innego. Poczucie siły nie jest symetryczne: USA koncentrują się na swej druzgocącej przewadze militarnej, Chiny na wpływie psychologicznym.

Prędzej czy później - pisze Kissinger - rachuby którejś ze stron mogą zawieźć. Ameryka nie powinna liczyć na to, że prowadząc pro-demokratyczną krucjatę zyska przewagę i odizoluje Chiny od ich sąsiadów. Pekin nie może postawić na odcinanie Ameryki od spraw azjatyckich, bo USA są zbyt ważnym handlowym partnerem dla państw tego regionu.

Zobacz także: Henry Kissinger mówi o rosnącej potędze Chin (ang.):

Konflikt z Chinami jest możliwy, mocarstwowe aspiracje Pekinu widoczne, ale _ wspólne ewoluowanie _ z Chinami, jest jedynym sensownym wyjściem i szansą na uniknięcie _ pojedynku stulecia _ - pisze były sekretarz stanu w administracji prezydenta Richarda Nixona i Geralda Forda.

bEgeShUJ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t85949.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przelom;miedzy;waszyngtonem;i;pekinem,172,0,825516.html) Przełom między Waszyngtonem i Pekinem? Głównym tematem dwudniowego szczytu ma być uwolnienie kursu juana, amerykański deficyt i prawa człowieka w Chinach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t134937.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;i;chiny;smiertelnym;zagrozeniem,223,0,792031.html) Rosja i Chiny śmiertelnym zagrożeniem Zdaniem szefa amerykańskiego wywiadu są większym zagrożeniem niż Iran i Korea Północna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t132393.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/usa;wzmocnia;flote;bo;chiny;sie;zbroja,92,0,775260.html) USA wzmocnią flotę, bo Chiny się zbroją Amerykanie apelują o niedemonstrowanie siły _ w sposób grożący lub prowokacyjny _
bEgeShVe
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)