Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kissinger: uniknąć konfliktu USA - Chiny

0
Podziel się

"The Wall Street Journal" publikuje w sobotę na stronach
internetowych fragmenty książki Henry'ego Kissingera "" (ang. O Chinach), która ukaże się we
wtorek. Były sekretarz stanu ostrzega przed konfliktem USA z Chinami, który byłby "pojedynkiem
stulecia".

bEgDDiUR

"The Wall Street Journal" publikuje w sobotę na stronach internetowych fragmenty książki Henry'ego Kissingera "" (ang. O Chinach), która ukaże się we wtorek. Były sekretarz stanu ostrzega przed konfliktem USA z Chinami, który byłby "pojedynkiem stulecia".

Kissinger wskazuje na nowy, "triumfalistyczny" styl myślenia o przyszłości Chin, który manifestuje się w wypowiedziach niektórych przywódców Państwa Środka. Przykładem niepokojących tendencji jest pogląd, że niezależnie od tego, jak bardzo Chiny zobowiążą się do "pokojowego rozwoju", ich relacje z Ameryką i tak "będą pojedynkiem stulecia" - pisze były sekretarz stanu, cytując publikacje chińskich polityków.

Kissinger uznaje też za niepokojące inne przekonanie powszechne wśród elit politycznych, wedle których rosnąc w siłę, Chiny powinny zarazem pamiętać, że były niegdyś upokorzone i łupione przez państwa Zachodu i że jedyną alternatywą wobec "całkowitej wygranej" w tej najważniejszej w XXI wieku konfrontacji z Ameryką, byłaby upokarzająca klęska.

bEgDDiUT

Próba sił, między obecnym hegemonem, a wschodzącym mocarstwem byłaby tym bardziej niebezpieczna, że takie pojęcia jak odstraszania przeciwnika lub atak zapobiegawczy znaczą dla obu stron coś innego. Poczucie siły nie jest symetryczne: USA koncentrują się na swej druzgocącej przewadze militarnej, Chiny na wpływie psychologicznym.

Prędzej czy później - pisze Kissinger - rachuby którejś ze stron mogą zawieźć. Ameryka nie powinna liczyć na to, że prowadząc pro-demokratyczną krucjatę zyska przewagę i odizoluje Chiny od ich sąsiadów. Pekin nie może postawić na odcinanie Ameryki od spraw azjatyckich, bo USA są zbyt ważnym handlowym partnerem dla państw tego regionu.

Konflikt z Chinami jest możliwy, mocarstwowe aspiracje Pekinu widoczne, ale "wspólne ewoluowanie" z Chinami, jest jedynym sensownym wyjściem i szansą na uniknięcie "pojedynku stulecia" - pisze były sekretarz stanu w administracji prezydenta Richarda Nixona i Geralda Forda. (PAP)

fit/

bEgDDiUZ

int.

bEgDDiVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)