Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 13:23

Klaus w Rzymie: Czechy mogą korzystać z tego, że nie są w strefie euro

Prezydent Czech Vaclav Klaus powiedział we wtorek w Rzymie, że jego kraj ma powody do zadowolenia, iż nie należy do dotkniętej kryzysem strefy euro. "Możemy korzystać z tego, że jesteśmy poza nią" - zaznaczył po rozmowie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Czech Vaclav Klaus powiedział we wtorek w Rzymie, że jego kraj ma powody do zadowolenia, iż nie należy do dotkniętej kryzysem strefy euro. "Możemy korzystać z tego, że jesteśmy poza nią" - zaznaczył po rozmowie z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

"Mamy walutę, która jest elastyczna i która waha się każdego dnia, jej kurs wobec euro i dolara jest zmienny" - poinformował czeski przywódca po rozmowach w Kwirynale. "W obecnym momencie to ewidentna korzyść" - dodał Klaus, ale zastrzegł zarazem: "wiemy jednak, że wszyscy płyniemy w jednej łodzi".

Czeski prezydent oświadczył, że ważne jest to, aby cała Unia Europejska czyniła kroki naprzód, bo bez tego - jak przyznał - "mała Republika Czeska nie poradzi sobie".

Prezydent Napolitano mówił w obecności Klausa o wielkim znaczeniu jedności w Unii Europejskiej i "maksymalnej zgodzie między instytucjami UE". "Nasze doświadczenie przemawia za tym, że nieodzowne są dalsze kroki ku integracji, na przykład w dziedzinie wspólnej waluty" - zaznaczył.

Włoski prezydent wskazał też na znaczenie w okresie kryzysu paktu fiskalnego UE, którego nie podpisały Czechy, a którego celem jest zaostrzenie kontroli nad finansami publicznymi. "Czechy i Wielka Brytania nie podpisały go, ale uważam, że leży on we wspólnym interesie" - oświadczył Napolitano przypominając równocześnie, że jest to "traktat osobny i dobrowolny".

Odnosząc się do paktu fiskalnego Klaus wyjaśnił, że ponieważ jego kraj nie jest w strefie euro, nie chciał go podpisać. "U nas panuje wielka niechęć do tej kwestii, bo podpisanie go w sytuacji, gdy nie należy się do strefy euro byłoby niestosowne" - zaznaczył.

Wyraził natomiast opinię, że w Czechach należy obecnie dyskutować o unii bankowej. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej w tej sprawie ma powstać wspólny nadzór bankowy dla strefy euro, w którym kluczową rolę będzie odgrywał Europejski Bank Centralny.

Napolitano powiedział, że po tym, gdy UE wybrała drogę paktu fiskalnego, "wydaje się oczywiste, że należy zrobić kroki naprzód w dziedzinie politycznej i monetarnej", a zatem - dodał - ku unii bankowej.

Prezydent Czech spotka się jeszcze we wtorek z premierem Włoch Mario Montim. (PAP)

sw/ ap/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz