Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klich o ćwiczeniach służb kontrwywiadowczych NATO w Krakowie

0
Podziel się:

W Krakowie zakończyły się w środę ćwiczenia służb kontrwywiadowczych.
Uczestniczyło w nich blisko 200 osób z 25 państw członkowskich NATO oraz ośmiu najważniejszych
organizacji kontrwywiadowczych na świecie - poinformował w środę minister obrony Bogdan Klich.

W Krakowie zakończyły się w środę ćwiczenia służb kontrwywiadowczych. Uczestniczyło w nich blisko 200 osób z 25 państw członkowskich NATO oraz ośmiu najważniejszych organizacji kontrwywiadowczych na świecie - poinformował w środę minister obrony Bogdan Klich.

"Ćwiczenia trwały kilkanaście dni. W środę odbyło się spotkanie kilkudziesięciu osób z kierownictwa służb i organizacji, które były reprezentowane podczas ćwiczeń" - powiedział Klich.

Podkreślił, że efektywność służb kontrwywiadowczych, zarówno w poszczególnych krajach członkowskich NATO, jak i w Afganistanie, zależy od koordynacji działań i umiejętności współpracy. "Te dwa zagadnienia współdziałania służb oraz osiągania postawionych przed nimi celów były głównym celem tych ćwiczeń" - powiedział minister.

Jako cele ćwiczeń wymienił m.in. pogłębienie współpracy pomiędzy służbami partnerskimi. Celem ćwiczeń było także doskonalenie zbierania informacji i ewentualnego przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom.

Jak wyjaśnił sekretarz rządowego Kolegium ds. Służb Specjalnych Jacek Cichocki, w Krakowie ćwiczone były scenariusze dotyczące zagrożeń stale istniejących dla sojuszu, czyli zarówno penetracji szpiegowskiej i prób wykradzenia informacji wrażliwych dotyczących istotnych kwestii bezpieczeństwa NATO, jak i zagrożenia ze strony grup przestępczych. Ćwiczenia dotyczyły także kwestii zagrożenia terrorystycznego dla sił sojuszu działających na misjach.

Cichocki podkreślił dobrą opinię, jaką zyskały polskie wojskowe służby kontrwywiadowcze. "Wywiad to jest taki szczególnie wrażliwy wymiar bezpieczeństwa sojuszu i żeby rzeczywiście w nim funkcjonować, trzeba zbudować trwałą pozycję i relację głębokiego zaufania z innymi służbami partnerskimi sojuszu. I te ćwiczenia stanowią potwierdzenie, że naszym młodym służbom wojskowym - w tym wypadku służbie kontrwywiadu wojskowego - udało się taką pozycję zdobyć. Nasi partnerzy nam zaufali, ćwiczenia się odbyły i pierwsze oceny są bardzo wysokie. Cieszę się, że po kilku latach pracy i stabilizowania służby kontrwywiadu wojskowego teraz nie tylko nie mamy się czego wstydzić, ale jesteśmy w stanie zrobić takie ćwiczenia na najwyższym poziomie" - powiedział minister Cichocki.

Klich poinformował podczas briefingu, że w maju w Krakowie odbyła się również konferencja wojsk specjalnych NATO. W Krakowie spotkali się też rektorzy i komendanci kilkudziesięciu międzynarodowych uczelni wojskowych.

"Można zatem powiedzieć, że Kraków gościł w tym roku trzy niezmiernie ważne zdarzenia o charakterze wojskowym; ważne dla naszych wojsk specjalnych, kontrwywiadu i szkolnictwa wojskowego. Stajemy się krajem, w którym rzeczą normalną jest, że imprezy międzynarodowe odbywają się co roku" - powiedział Klich.(PAP)

hp/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)