Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klich o ćwiczeniu komandosów "Jackal Stone" - najważniejsze w 2010

0
Podziel się

W ocenie szefa MON Bogdana Klicha nadchodzące międzynarodowe ćwiczenie
wojsk specjalnych "Jackal Stone" to najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie tego typu w Polsce.

bEhFWdgB

W ocenie szefa MON Bogdana Klicha nadchodzące międzynarodowe ćwiczenie wojsk specjalnych "Jackal Stone" to najważniejsze tegoroczne przedsięwzięcie tego typu w Polsce.

Organizatorem "JS 2010" jest Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Europie - SOCEUR (Special Operatons Command - Europe); Polska i Litwa pełnią obowiązki gospodarza.

W ćwiczeniu uczestniczyć będą w przyszłym tygodniu pododdziały wojsk specjalnych Stanów Zjednoczonych, Chorwacji, Rumunii, Łotwy, Ukrainy oraz Polski i Litwy. W poniedziałek - w ramach przygotowywanego Media Day - działaniom komandosów będą mogli przyglądać się dziennikarze.

bEhFWdgD

"Ćwiczenie ma ogromne znaczenie nie tylko dlatego, że jesteśmy jego gospodarzem, ale przede wszystkim w związku z tym, że sprawdzi wstępną gotowość naszego Dowództwa Wojsk Specjalnych do przyszłego pełnienia misji dowództwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO od 2014 r." - powiedział PAP szef MON Bogdan Klich.

Do tej pory warunki "frame nation" (państwa ramowego) w tej dziedzinie spełniają USA, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy.

By móc ubiegać się o tę prestiżową rolę, trzeba spełnić określone wymogi, m.in. posiadać dowództwo zdolne do planowania strategiczno-operacyjnego, logistykę, łączność, rozpoznanie i zabezpieczenie operacji z powietrza. Standardy takie DWS musi spełnić niezależnie od aspiracji w NATO.

Tworzenie eskadry lotnictwa dla Wojsk Specjalnych, która powstaje w Siłach Powietrznych, przebiega obecnie - jak mówił niedawno w wywiadzie dla PAP szef SGWP gen. Mieczysław Cieniuch - "dość opornie". Eskadra ma osiągnąć gotowość w 2013 r.; na jej wyposażeniu docelowo ma być 12 śmigłowców różnego typu i dwa samoloty Bryza.

bEhFWdgJ

Szef MON pytany w tym kontekście, czy termin 2014 r. - związany z osiągnięciem przez DWS gotowości do dowodzenia pododdziałami z innych państw i kierowania operacjami sojuszniczymi - jest zagrożony, zadeklarował, że nie.

Dowództwo Wojsk Specjalnych powstało 1 stycznia 2007 r. W tym samym roku, na mocy ustawy z 24 maja, powołano czwarty - obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych - rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne.

DWS, które ma siedzibę w Krakowie, podlegają: GROM, 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca, Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA oraz jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych.

W odróżnieniu od pozostałych dowództw rodzajów sił DWS nie przekazuje na czas działań bojowych poza granicami kraju podległych sobie jednostek Dowództwu Operacyjnemu.(PAP)

bEhFWdgK

ktl/ itm/ jbr/

bEhFWdhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)