Notowania

klich
22.12.2009 08:56

Klich odwiedza żołnierzy w Afganistanie

Szef MON zapowiada zakup nowego sprzętu dla naszego kontyngentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Szef MON Bogdan Klich rozpoczął wizytę w Afganistanie. W planie ma m.in. rozmowy polityczne i spotkania z wojskowymi oraz świąteczny posiłek z polskimi żołnierzami.

W ramach misji ISAF służy obecnie 2 tys. polskich żołnierzy, kolejnych dwustu jest w strategicznym odwodzie w kraju. W przyszłym roku kontyngent ma zwiększyć się do 2600 żołnierzy na misji i 400 w odwodzie.

Przedstawiając w ubiegłym tygodniu w Sejmie informację na temat misji w Afganistanie szef MON przekonywał, że planowane zwiększenie wielkości polskiego kontyngentu pozwoli szybciej osiągnąć zakładane cele operacji i tym samym wcześniej wycofać się z tego kraju.

Klich argumentował, że wzmocnienie kontynentu zapewni wojsku większą _ swobodę operacyjną _, dzięki czemu łatwiej mu będzie stabilizować sytuację w prowincji Ghazni. Gdy uda się to osiągnąć, misja ma zmienić charakter ze stabilizacyjnej na stabilizacyjno-szkoleniową, a poszczególne dystrykty mają być stopniowo przekazywane władzom afgańskim. Ostatnim etapem będzie skoncentrowanie wysiłku na działaniach szkoleniowo-doradczych i dalsza redukcja kontyngentu - aż do całkowitego wycofania.

W ostatnich dniach w Afganistanie zginął kolejny, szesnasty polski żołnierz.Klich zapowiedział wysłanie obecnego 200-osobowego odwodu do Afganistanu na przełomie lutego i marca, by wzmocnić kontyngent z nadejściem wiosny, kiedy wzmaga się działalność ruchu oporu.

Zapewnił, że do końca roku zostanie wybrany dostawca pięciu śmigłowców transportowychMi-17, które zostaną dostarczone do Afganistanu w ciągu 9-12 miesięcy od zakupu.

Wiosną przyszłego roku polskich żołnierzy w Afganistanie mają też wspomóc kolejne cztery śmigłowce bojowe Mi-24. Klich zapowiedział też uzbrojenie śmigłowców w karabiny wielolufowe, mimo zastrzeżeń wiążących się z ryzykiem większych strat cywilnych w razie ich użycia.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Szmajdziński: Nie stać nas na zwiększenie kontyngentu ]( http://news.money.pl/artykul/szmajdzinski;nie;stac;nas;na;zwiekszenie;kontyngentu,84,0,564820.html )
    * [ Wypych: Prezydent za większą liczbą Polaków w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/wypych;prezydent;za;wieksza;liczba;polakow;w;afganistanie,181,0,564405.html )
Tagi: klich, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz