Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klich: projekt nowego systemu antyrakietowego "ciepło" przyjęty w Bratysławie

0
Podziel się:

Szef MON Bogdan Klich ocenia, że kraje dotychczas sceptycznie nastawione
wobec pomysłu nowego amerykańskiego systemu antyrakietowego, "ciepło" przyjęły informację o planach
w tym zakresie, przekazaną przez sekretarza obrony USA Roberta Gatesa na trwającym w Bratysławie
nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Szef MON Bogdan Klich ocenia, że kraje dotychczas sceptycznie nastawione wobec pomysłu nowego amerykańskiego systemu antyrakietowego, "ciepło" przyjęły informację o planach w tym zakresie, przekazaną przez sekretarza obrony USA Roberta Gatesa na trwającym w Bratysławie nieformalnym spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

"Sekretarz Gates przedstawił to, co my i Czesi znamy dobrze, a większość ministrów obrony miała po raz pierwszy możliwość usłyszeć bezpośrednio. Z wypowiedzi, które potem padały wynika, że nawet dotychczasowi sceptycy wyrazili swoją aprobatę" - powiedział PAP Klich. Minister wymienił w tym kontekście m.in. głosy ministrów z Niemiec, Włoch i Norwegii.

Szef MON, który także zabierał głos na sesji, podkreślał - jak relacjonował w rozmowie z PAP - znaczenie projektu dla bezpieczeństwa europejskiej części NATO. "Istotnie, łatwiej będzie integrować amerykański projekt z europejskimi wysiłkami niektórych krajów w zakresie obrony przeciwrakietowej" - ocenił.

Jak podał, ministrowie obrony państw NATO zaakceptowali raport na temat aktualnego stanu kontynentalnych, europejskich planów obrony przeciwrakietowej. "Modyfikacja propozycji amerykańskiej dała szanse na to, żeby ten raport został przyjęty" - ocenił.

We wrześniu prezydent USA Barack Obama ogłosił decyzję o rezygnacji z dotychczasowych planów zbudowania stałych elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowowschodniej - radaru wczesnego wykrywania w Czechach i silosów dla 10 pocisków przechwytujących GBI (Ground Based Interceptor) w Polsce oraz poinformował o pomyśle nowego systemu antyrakietowego.

Rakiety SM-3 1B to planowana lądowa wersja rakiet SM-3 (Standard Missile - 3), które są rozmieszczone na morzu, na okrętach z systemem Aegis. SM-3 1B będą rozmieszczone na lądzie około roku 2015. Będą chronić Europę przed rakietami balistycznymi krótkiego i średniego zasięgu. Rakiety te - jak wynikało z wypowiedzi podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher i szefa Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przy Pentagonie, generała Patricka O'Reilly - mogą zostać rozmieszczone w wielu krajach Europy Północnej, Środkowej i Południowej, a nie tylko w Polsce. (PAP)

ktl/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)