Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klich: święto wojska okazją do refleksji i ocen

0
Podziel się

Święto Wojska Polskiego to okazja nie tylko do przypomnienia zwycięskiej
bitwy z 1920 r., ale także oceny współczesnej armii, uhonorowania żołnierzy i wspominania tych,
którzy odeszli - powiedział w sobotę szef MON Bogdan Klich.

bEhvRVAl

Święto Wojska Polskiego to okazja nie tylko do przypomnienia zwycięskiej bitwy z 1920 r., ale także oceny współczesnej armii, uhonorowania żołnierzy i wspominania tych, którzy odeszli - powiedział w sobotę szef MON Bogdan Klich.

Podczas sobotniej uroczystości w ogrodach MON minister wyróżnił żołnierzy i pracowników, upamiętnił poległych.

Szef MON wskazywał, że "Cud nad Wisłą" to jedno z najznakomitszych zwycięstw oręża polskiego; ziścił się dzięki temu, że polski żołnierz i polski cywil ramię w ramię stanęli w obronie swojej stolicy, ojczyzny i narodu.

bEhvRVAn

"Żołnierze, dowódcy i pracownicy cywilni poważnie traktują swoje zadania, wykonują je sumiennie. Raz w roku jesteśmy w stanie wyróżnić tych, którzy czynią to w sposób bardziej widoczny, stanowiący przykład dla innych" - powiedział.

"Przypominamy dziś także tych, którzy powinni tu być z nami, naszych współpracowników, kolegów" - podkreślił minister i przywołał nazwiska wojskowych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - dowódców rodzajów Sił Zbrojnych, szefa SGWP, wiceministra obrony, duchownych, lekarza i załogę samolotu.

Podczas spotkania wręczone zostały odznaczenia "Gwiazda Iraku" (dla dziesięciu żołnierzy) i "Gwiazda Afganistanu" (dla ośmiu wojskowych). Przyznano blisko 30 medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju" dla żołnierzy i pracowników wojska. Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" otrzymało sześciu żołnierzy. Minister wyróżnił wpisaniem do "Księgi Honorowej Wojska Polskiego" grupę żołnierzy, a także wybrane wojskowe instytucje.

Po raz pierwszy szef MON nadał oddziałom tytuł honorowy "Przodujący Oddział Wojska Polskiego", otrzymało go sześć jednostek. Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości była ceremonia wręczenia Medali Pamiątkowych i Odznak Honorowych "Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego" dla ośmiu osób i dwóch organizacji.

bEhvRVAt

Główne uroczystości obchodów święta Wojska Polskiego odbędą się w niedzielę na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi, wręczone zostaną awanse generalskie, odbędzie się uroczysta odprawa wart połączona z Apelem Pamięci; na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

planujemy kontynuację tematu

ktl/ mag/

bEhvRVAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)