Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klich: USA przedłużą leasing pojazdów MRAP

0
Podziel się

Minister obrony Bogdan Klich poinformował w czwartek w Brukseli, że USA przedłużą Polsce przynajmniej na kolejny rok bezpłatny leasing 30 pojazdów opancerzonych MRAP już służących w Afganistanie. Nie zgodzili się na zwiększenie ich liczby.

bEgRdAPp

Minister obrony Bogdan Klich poinformował w czwartek w Brukseli, że USA przedłużą Polsce przynajmniej na kolejny rok bezpłatny leasing 30 pojazdów opancerzonych MRAP już służących w Afganistanie. Nie zgodzili się na zwiększenie ich liczby.

"Zostałem powiadomiony przez sekretarza (obrony Roberta) Gatesa, że 30 MRAP-ów będziemy mogli użytkować dalej. To ważna informacja, bo leasing był roczny (kończył się jesienią tego roku - PAP )" powiedział dziennikarzom Klich.

Klich spotkał się z Gatesem w Brukseli na marginesie posiedzenia NATO.

bEgRdAPr

MRAP-y (Mine Resistant Ambush Protected) to ciężkie, dobrze opancerzone samochody patrolowe, nieco mniejsze od Rosomaków.

Polska miała kupić własne cougary (Cougar - amerykański transporter opancerzony typu MRAP), ale z powodu cięć w budżecie MON przetarg został odłożony.

Wcześniej Polska starała się o to, by USA zwiększyły liczbę wypożyczonych Polsce MRAP-ów do około 80.

"Amerykanie mają w tej chwili własne duże potrzeby. Będziemy musieli w innym sposób wzmocnić nasze zdolności techniczne - przyznał Klich

bEgRdAPx

Podkreślił jednak, że "darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby", a dzięki pożyczonym Polsce MRAP-om "od sierpnia zeszłego roku nie było żadnej ofiary pośród polskich żołnierzy. Zawdzięczamy to donacji amerykańskiej" - podkreślił.

W listopadzie ubiegłego roku Amerykanie wypożyczyli na potrzeby polskiego kontyngentu w Afganistanie 30 Cougarów.

W Afganistanie służy obecnie ok. 200 polskich żołnierzy. Polacy oprócz zapewnienia bezpieczeństwa w prowincji Ghazni szkolą afgańskie siły bezpieczeństwa oraz zapewniają transport powietrzny i przerzucanie sił szybkiego reagowania. W myśl nowych zaleceń mają w większym stopniu niż dotychczas prowadzić działania zaczepne. Przegrupowywanie zespołu operacji specjalnych z Kandaharu do Ghazni trwa.

Klich poinformował w Brukseli, że na razie Polska nie wysyła do Afganistanu dodatkowych 200 żołnierzy z rezerwy, którzy - jak spekulowało się w Brukseli - mieli służyć tam na czas wyborów prezydenckich 20 sierpnia.

bEgRdAPy

Inga Czerny (PAP) icz/ ro/ malk/

bEgRdAPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)