Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klich: ustawa o weteranach to powinność polskiego państwa

0
Podziel się:

#
W czwartym akapicie zamiast: "od połowy lat 90." powinno być: "od połowy lat 50."
#

# W czwartym akapicie zamiast: "od połowy lat 90." powinno być: "od połowy lat 50." #

29.03. Warszawa (PAP) - Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która wchodzi w życie 30 marca była oczekiwana od prawie 60 lat - powiedział w czwartek były szef MON, senator PO Bogdan Klich. Jak zaznaczył, przyjęcie ustawy było powinnością polskiego państwa .

W piątek wchodzi w życie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, przyznająca osobom, które służyły na misjach zagranicznych, m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

"Ta ustawa była oczekiwana przez środowisko wojskowe, ale nie tylko, bo także przez funkcjonariuszy, pracowników cywilnych od prawie 60 lat" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Klich.

Zaznaczył, że Polska od połowy lat 50., uczestniczy w różnego rodzaju misjach pokojowych. "Ale jakoś żaden rząd nie pomyślał, że państwo polskie ma zobowiązania wobec tych, którzy nadstawiają karku za bezpieczeństwo naszego kraju" - stwierdził.

"Platforma Obywatelska wyszła z założenia, że trzeba upamiętniać uczestników naszych misji, trzeba wmurowywać tablice, budować pomniki. Ale najważniejsze jest wypełnienie luki i stworzenie pakietu świadczeń w stosunku do żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy w tych misjach uczestniczyli - to jest powinność państwa polskiego" - ocenił senator PO.

Jak podkreślił, ustawę o weteranach należy traktować jako powinność w stosunku do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych. "Ustawa sankcjonuje statut weterana i przyznaje pewne świadczenia o charakterze honorowym i materialnym" - dodał.

Klich zaznaczył, że dzięki ustawie poszkodowani na misjach zagranicznych będą mogli korzystać z szerokiego pakietu świadczeń. "Będą mieli w pierwszej kolejności dostęp do opieki medycznej, dostęp do zatrudnienia w instytucjach i jednostkach wojskowych. Będzie im przysługiwał zasiłek w przypadku, gdyby gwałtownie pogorszyła im się sytuacja materialna" - wyliczał.

Klich przypomniał, że 29 maja będzie obchodzony Dzień Weterana Misji. Podkreślił, że dzień ten ma symbolizować zaangażowanie naszego wojska oraz funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych.

Posłanka PO Jadwiga Zakrzewska zaznaczyła, że ustawa nie budzi żadnych kontrowersji i za jej uchwaleniem w Sejmie głosowali wszyscy posłowie. Przypomniała, że w zeszłym roku zainicjowano powstanie w Lądku Zdroju Domu Weterana.

Ustawa, uchwalona w sierpniu 2011 r., wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Weteranom i weteranom poszkodowanym, a także ich najbliższym, ustawa daje prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością w placówkach podległych np. MON i MSW. Każdy weteran będzie też mógł zostać umieszczony w Domu Weterana w Lądku Zdroju.

Weteranom poszkodowanym przysługuje pomoc finansowa na naukę od etapu szkoły ponadgimnazjalnej (w przypadku żołnierzy) lub studiów (pozostali weterani). Rocznie na ten cel będzie można otrzymać maksymalnie czterokrotność najniższej emerytury (ta wynosi obecnie ok. 800 zł). Pomoc będzie musiała zostać zwrócona, jeśli weteran nie ukończy nauki.

Weteranom poszkodowanym, którzy otrzymują rentę inwalidzką, ustawa przyznaje ulgi na przejazdy komunikacją miejską (50 proc.) oraz koleją i autobusami (37 proc.). Poszkodowani weterani żołnierze i funkcjonariusze ABW i AW, a także wszyscy weterani z wojska i tych służb, którzy skończyli 65 lat, będą mogli otrzymać zapomogi. (PAP)

pż/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)