Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klik: Strategia współpracy z Chinami będzie gotowa za 3 miesiące

0
Podziel się:

Kompleksowa strategia współpracy gospodarczej z Chinami, koordynująca
działania wszystkich urzędów podległych rządowi, urzędowi prezydenckiemu i władzom sejmu gotowa
będzie za 3 miesiące, powiedziała we środę PAP w Pekinie wiceminister gospodarki Ilona
Antoniszyn-Klik.

Kompleksowa strategia współpracy gospodarczej z Chinami, koordynująca działania wszystkich urzędów podległych rządowi, urzędowi prezydenckiemu i władzom sejmu gotowa będzie za 3 miesiące, powiedziała we środę PAP w Pekinie wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Przebywająca w dniach 25-27 czerwca z oficjalną wizytą w Chinach wiceminister gospodarki oświadczyła, że jej głównym celem jest wypracowanie ostatecznej formy strategii gospodarczej, która była budowana w czasie ostatnich dwóch lat wzmożonej działalności politycznej między Polską a Chinami, w oparciu o umowę o partnerstwie strategicznym. Podstawy strategii zostaną ogłoszone w czasie jesiennej wizyty w Pekinie wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Głównym założeniem strategii jest wypracowanie długoletniego planu wyrównywania niekorzystnego dla Polski deficytu w wymianie handlowej, poprzez promocję polskiego eksportu i przyciąganie bezpośrednich chińskich inwestycji do naszego kraju - powiedziała Klik.

W czasie oficjalnych rozmów z chińskimi wiceministrami handlu i spraw zagranicznych, Klik zachęcała władze Chin do konkretyzowania działań w celu wypełnienia treścią postanowień 12-punktowego programu współpracy opartej na partnerstwie strategicznym, przedstawionego w 2011 r. przez premiera Wen Jiabao.

Jej apel został przyjęty ze zrozumieniem, ale jednocześnie chińscy partnerzy upomnieli się o swoje prawa w ramach partnerstwa i zarzucili Polsce niesolidarność w sprawie ustanowienia ceł antydumpingowych na chińskie panele słoneczne przez Komisję Europejską. W głosowaniu wprawdzie Polska nie poparła wniosku, ale nie była też w gronie państw protestujących przeciw wprowadzeniu restrykcji wobec Chin.

Na konferencji panelowej, która odbyła się w środę pod hasłem "Jak zwiększyć polski eksport do Chin" naukowcy chińscy przedstawili - zdaniem Klich - ciekawe propozycje zmniejszenia dysproporcji między eksportem i importem z Polski do Chin poprzez system zachęt dla chińskiego biznesu do inwestycji w Polsce. System taki sprawdził się już w Chinach, gdzie około 50 proc. eksportu pochodzi z przedsiębiorstw zagranicznych produkujących w tym kraju.

Klik jako cenną określiła uwagę Chińczyków, dotyczącą potrzeb krajowego rynku, który rośnie szybko i przestawia się na wzmożoną konsumpcję. "Aby na nim znaleźć swoje miejsce, należy wprowadzić odpowiedni towar - wysokiej jakości i atrakcyjny cenowo - dla konsumenta z rosnącej w szybkim tempie klasy średniej" - podkreśliła.

Chińscy eksperci proponowali przenieść główne cele ekspansji na rynki środkowych i zachodnich Chin, gdzie są duże potrzeby, rośnie szybko rynek i jest duża życzliwość władz lokalnych. Tereny te objęte są specjalnym programem promocji władz centralnych i z tego powodu łatwiej jest na nim znaleźć niszę.

Podstawowym warunkiem powodzenia polskiego eksportu do Chin, podnoszonym przez ekspertów była atrakcyjność, konkurencyjność cenowa i wysoka innowacyjność wyrobów, czego do tej pory naszym towarom brakowało. Według Klik od kilku lat wiele się w tej kwestii zmieniło i obecnie Polska jest w stanie zaoferować produkty na wysokim światowym poziomie w wielu branżach, od ochrony środowiska, przez żywność, energetykę, telekomunikację, techniki komputerowe, po maszyny górnicze.

Wiceminister podkreśliła, że dziedziny te mają w Chinach wielką szansę powodzenia ze względu na preferowane przez rząd sektory współpracy gospodarczej, które właśnie obejmują branże, gdzie Polacy mają coraz większe sukcesy.

Klik skomentowała również, podnoszoną przez chińskich ekspertów, kwestię braku porozumienia między naszymi krajami w sprawie swapu walutowego (ustalonej kwoty wzajemnej wymiany walut obu krajów w ustalonym czasie, bez naliczania odsetek). Obiecała przyspieszyć działania po stronie polskiej w celu wzajemnego uznania przez banki centralne obu krajów swoich walut, co pozwoli na podpisanie umowy o swapie w najbliższym czasie.

Dodatkowym elementem wzmacniającym więzi ekonomiczne, który należy uwzględnić przy konstruowaniu kompleksowego planu strategii jest - zdaniem Klik - wzajemna edukacja studentów na uczelniach obu krajów, bowiem to oni będą w przyszłości najlepszą kadrą, na której można oprzeć dalszą współpracę gospodarczą.

Klik zapewniła, że wszystkie argumenty przytaczane na konferencji przez naukowców zostaną uwzględnione przy opracowywaniu ostatecznej formy strategii gospodarczej.

Zaangażowanie chińskiego kapitału państwowego było głównym tematem rozmów delegacji polskiej z przedstawicielami Exim Banku (główny bank koordynujący inwestycje kontrolowane przez rząd chiński) i z władzami państwowej spółki inwestycyjnej China Investment Corporation w czasie środowego spotkania.

Klich oświadczyła, że w kolejnym etapie oficjalnej wizyty w Chinach w mieście Jinan, delegacji towarzyszyć będzie grupa biznesmenów związanych z techniką górniczą. Jadą oni w celu nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych ze swoimi lokalnymi partnerami, którzy są zainteresowani polską techniką wydobywczą.

Towarzystwo polskiego biznesu delegacjom administracji państwowej stało się standardem wyjazdów zagranicznych polskich polityków. Nie ma obecnie żadnego wyjazdu, w którym części strategicznej nie towarzyszyłby dobrze pojęty akcent komercyjny w postaci przedstawicieli polskich firm, przywożących konkretne oferty współpracy - dodała Klik.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)