Notowania

ofe
16.12.2010 11:46

Klimek: posiedzenie zespołu ubezpieczeń KT ws. OFE odwołane

Planowane na piątek posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej nie odbędzie się. Zostało odwołanie bez wskazania kolejnego terminu spotkania - poinformował w czwartek PAP przewodniczący zespołu prof. Jan Klimek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Planowane na piątek posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej nie odbędzie się. Zostało odwołanie bez wskazania kolejnego terminu spotkania - poinformował w czwartek PAP przewodniczący zespołu prof. Jan Klimek.

Klimek powiedział PAP, że posiedzenie zespołu zostało odwołane na pisemną prośbę ministra Michała Boniego. "Przyczyną jest to, że rząd nadal nie wypracował wspólnego stanowiska w sprawie zmian w OFE" - dodał.

Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, oprócz ekspertów KT ze związków zawodowych i organizacji pracodawców, m.in. zespół ministra Michała Boniego i Rada Gospodarcza przy premierze. Propozycje zmian przewidują m.in. obniżenie składki przekazywanej do OFE, zmniejszenie opłat pobieranych od składek ubezpieczonych, wprowadzenie specjalnych obligacji emerytalnych oraz tzw. subfunduszy o różnych metodach inwestowania.

Klimek przypomniał, że termin posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń KT był już ustalany trzy razy. "Jeżeli jednak o odwołanie posiedzenia prosi minister, który przedstawia założenia zmian, to ja nie mam innego wyjścia jak wyrazić na to zgodę" - wyjaśniał. "Po co zwoływać zespół, na którym nie będzie o czym rozmawiać" - dodał.

Ostatnie posiedzenie zespołu ds. ubezpieczeń KT odbyło się 10 listopada. Zakończyło się ono bez uzgodnienia jakiegokolwiek stanowiska. Kolejne posiedzenia miało odbyć się 25 listopada, po czym termin ten przesunięto na 3 grudnia. Jednak wówczas zespół nie spotkał się; wyznaczono kolejny - 17 grudnia.

Projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu OFE, który trafił do zespołu ds. ubezpieczeń KT, został przygotowany przez zespół Boniego. Przewiduje on m.in. powstanie dwóch subfunduszy emerytalnych - A i C. Pierwszy inwestowałby dynamicznie, głównie w akcje, a drugi - bezpiecznie, przede wszystkim w obligacje. Inne propozycje dotyczą np. zmniejszenia opłaty pobieranej od składek przekazywanych do OFE oraz likwidacji akwizycji na rzecz OFE. W założeniach nie ma mowy o obniżeniu składki kierowanej do OFE ani o obligacjach emerytalnych.

2 grudnia Boni przyznał, że przygotowane przez jego zespół założenia zmian w OFE trzeba zmienić.

Klimek poinformował, że członkowie Komisji Trójstronnej nie dostali dotychczas żadnych nowych (innych niż omawiane 10 listopada) dokumentów od przedstawicieli rządu ws. zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Szef zespołu ds. ubezpieczeń KT powiedział, że "nie przyjmuje do wiadomości" sytuacji, w której rząd przedstawiłby swoje założenia bez konsultacji z Komisją.

"Były już takie projekty, które rząd przeforsował bez akceptacji Komisji Trójstronnej (np. w sprawie emerytur pomostowych), ale działo się tak tylko wtedy, gdy po długich dyskusjach eksperci Komisji nie doszli do porozumienia. Tam razem w ogóle nie mieliśmy jeszcze szansy dyskutować, przedstawić na posiedzeniu zespołu własnych propozycji do założeń zmian w OFE" - powiedział Klimek.

W jego opinii, gdyby założenia zmian w OFE zostały przedstawione Radzie Ministrów, bez opinii Komisji Trójstronnej, "byłoby to dalece nieprzyzwoite".

(planujemy kontynuację tematu)

Anna Grabowska (PAP)

awk/ mki/ ura/

Tagi: ofe, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz