Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klub Gaja: głosujmy na Drzewo Roku

0
Podziel się:

W środę ruszyła strona internetowa ekologicznego Klubu Gaja, na której
można oddać swój głos na Drzewo Roku. Głosować można do końca czerwca, w lipcu zostaną ogłoszone
wyniki, a nadanie tytułu i podsumowanie akcji zaplanowano na Dzień Drzewa - 10 października.

W środę ruszyła strona internetowa ekologicznego Klubu Gaja, na której można oddać swój głos na Drzewo Roku. Głosować można do końca czerwca, w lipcu zostaną ogłoszone wyniki, a nadanie tytułu i podsumowanie akcji zaplanowano na Dzień Drzewa - 10 października.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja poinformowała w środę, że do oceny internautów ekolodzy przedstawili wybrane przez jurorów 16 drzew z całego kraju. Wyselekcjonowano je spośród 85 drzew zgłoszonych przez osoby indywidualne, lokalne społeczności, urzędy, organizacje i leśnicy.

Link do strony z głosowaniem można znaleźć na głównej stronie Klubu Gaja (klubgaja.pl). Na stronach można znaleźć fotografie finalistów i ich opisy.

Najwięcej drzew wytypowano z woj. śląskiego. Finalistami są wiąz z Poniszowic, zgłoszony przez sołtysa, radę sołecką i mieszkańców tej wsi, filię biblioteki gminnej oraz Koło Mniejszości Niemieckiej, lipa "Witula" z Przyszowic, zgłoszona przez towarzystwo miłośników tej miejscowości, lipa "Drzewo Wolności" z Jastrzębia Zdroju zgłoszona przez osobę prywatną i dąb "Eliasz" z Żytnej, zgłoszony przez Nadleśnictwo Rybnik.

Głosować można też na zgłoszone z tego samego województwa brzozę z Michałowa, która do konkursu trafiła na wniosek Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu, lipę ze Stanicy, zgłoszoną przez radę sołecką, Zespół Szkolno-Przedszkolny z tej miejscowości i Urząd Gminy Pilchowice, buk "Anton" z Katowic-Giszowca, zgłoszony przez tamtejszą Szkołę Podstawową nr 51 oraz "Dąb Goduli" z Rudy Śląskiej, zgłoszony przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew.

Pozostałe drzewa to dąb "Bolesław" z Lasu Kołobrzeskiego w Gminie Ustronie Morskie w woj. zachodnio-pomorskim, zgłoszony przez uczennicę Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Gościnie i Szkołę Podstawową nr 17 w Poznaniu, oraz zgłoszone również przez tę szkołę Jabłoń Miłości z Wrocławia, oraz "Dąb Napoleona", który spłonął w listopadzie 2010 r. z Zaboru w woj. lubuskim.

W konkursie o laur Drzewa Roku startują też platan z Koźminka (woj. wielkopolskie), zgłoszony przez Szkołę Podstawową im. Andrzeja Mielęckiego w Koźminku, topola "Holy" z Łodzi, która zgłosiła filia zespołu szkół specjalnych przy instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, dąb "Chrobry" z Białobrzegów (woj. mazowieckie), zgłoszony przez Szkołę Podstawową w Leszczynie Szlacheckim i Nadleśnictwo Płock, dąb "Grot" z Dęblina (woj. lubelskie), zgłoszony przez Gimnazjum nr 2 w tym mieście i kasztanowiec "Franek" z Rydzewa w woj. warmińsko-mazurskim, zgłoszony przez Szkołę Podstawową w Rydzewie.

Zgłoszenia nadesłano z 12 województw - najwięcej ze śląskiego (27), wielkopolskiego (15) i warmińsko-mazurskiego (11). Wśród zgłoszonych do konkursu 85 drzew, najwięcej było dębów (24), lip (12) i kasztanowców (5). Były też platany, topole, sosny, wiązy, cisy, buki, świerki, wierzby, grusze, jabłoń, glediczja, miłorząb, bożodrzew, olcha, leszczyna, klon, cyprysik, jodła, jarząb, orzech, a nawet palma z Chorwacji.

Jak powiedziała Migdał, wszystkie zgłoszenia dowodzą, że drzewa są zauważalne i rozpoznawalne, i nawet, swoją najskromniejszą obecnością w otoczeniu człowieka, mają dla niego znaczenie. "Przygotowując konkurs spotkaliśmy nie tylko niezwykłe drzewa, ale też niezwykłych ludzi, doskonale znających historię swoich miejscowości i drzew, które zgłosili" - podkreśliła.

W ramach projektów Klubu Gaja sadzone są nowe drzewa, ekolodzy opiekują się też już rosnącymi. "Nie zawsze plany zagospodarowania przestrzennego, wizje urzędników, samorządów, proboszczów czy przedsiębiorców lub spółdzielni mieszkaniowych sprzyjają drzewom" - powiedziała Migdał. "Drzewa narażone są na niefachowe przycinki, dewastację lub zwykły wandalizm. Tymczasem przynoszą nam wiele korzyści i powinny być pielęgnowane oraz chronione, jak najcenniejszy skarb" - tłumaczyła.

Konkurs na polskie Drzewo Roku, jest częścią projektu Europejskie Drzewo Roku. Projekt został dofinansowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.

Klub Gaja powstał w 1988 roku. Jest jedną z najstarszych niezależnych pozarządowych organizacji zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce. Misją Klubu jest ochrona Ziemi oraz zachowanie środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej dla nas i dla przyszłych pokoleń.(PAP)

ago/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)