Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klub PO z Pawlakiem m.in. o ordynacji i podatku liniowym

0
Podziel się:

Klub Platformy Obywatelskiej spotka się o godz. 17
w Sejmie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Klub Platformy Obywatelskiej spotka się o godz. 17 w Sejmie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Klub PO cyklicznie spotyka się z ministrami, zatem samo spotkanie nie jest niczym nadzwyczajnym. Tym razem Klub będzie chciał "przepytać" Pawlaka z różnic programowych między koalicjantami - powiedział jeden z polityków PO.

Wtorkowy "Dziennik" przytacza wypowiedź "ważnego polityka Platformy", który nazywa Pawlaka lobbystą w związku z uchyleniem przez niego półmiliardowej kary nałożonej na spółkę J&S. W grudniu ubiegłego Pawlak uchylił decyzję prezesa Agencji Rezerw Materiałowych nakładającą na spółkę J&S Energy 461 mln 696 tys. zł kary za zbyt małe zapasy paliw.

Ze źródeł zbliżonych z kierownictwa Platformy wiadomo jednak, że sprawa J&S będzie raczej drugorzędną w rozmowie z Pawlakiem. "Nazbierało się za to sporo różnic programowych. Podatek liniowy, ordynacja wyborcza, rolnictwo, reforma Krajowej Kasy Ubezpieczenia Społecznego" - wylicza jeden z polityków Platformy.

PSL nie zgadza się m.in. na wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, a to jeden ze sztandarowych pomysłów Platformy. Ludowcy byliby skłonni przetestować jednomandatowe okręgi w wyborach samorządowych, ale twardo obstają przy tym, by posłowie byli wybierani - jak obecnie - według ordynacji proporcjonalnej w okręgach wielomandatowych.

Platforma, wychodząc na przeciw ludowcom, zaproponowała wprowadzenie w wyborach do Sejmu ordynacji mieszanej, w której 230 posłów wybieranych byłoby w jednomandatowych okręgach wyborczych, 230 - w systemie proporcjonalnym. Ale i taka propozycja natrafiła na "nie" ludowców; rozmowy na razie utknęły w martwym punkcie.

Najprawdopodobniej również wybory do Parlamentu europejskiego odbędą się według dotychczasowej ordynacji. Platforma chciała wprowadzenia jednej listy krajowej, a PSL - 5-6 okręgów. Kompromisu na razie nie osiągnięto, chociaż politycy Platformy podkreślają, że negocjacje w tej sprawie trwają.

Platforma uważa też, że zdecydowanie zbyt wolno postępują prace nad reformą Kasy Rolniczego ubezpieczenia Społecznego. W połowie kwietnia minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że jego resort pracuje nad wstępnymi założeniami do zmian w systemie rolniczego ubezpieczenia. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział we wtorek, że ma nadzieję, iż projekt będzie gotowy do końca roku.

Premier Donald Tusk mówił pod koniec kwietnia, że PO prowadzi rozmowy z PSL w sprawie reformy KRUS-u. Tusk zapewnił wówczas, że PSL jest gotowe do poważnych rozmów na temat "ostrożnej i etapowej" reformy KRUS-u.

PSL nie jest też entuzjastą podatku liniowego, przynajmniej w czystej jego wersji. Premier zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że wprowadzenie przez rząd podatku liniowego jest możliwe od 2011 r. Poinformował, że ustawa o podatku liniowym trafi pod obrady Sejmu, zgodnie z "wstępnym porozumieniem" koalicji PO i PSL po wyborach prezydenckich w 2010 r., w ostatnim roku kadencji obecnego parlamentu. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)