Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kluby sejmowe za ułatwieniami dla inwestorów budowlanych

0
Podziel się

Wszystkie kluby sejmowe zadeklarowały poparcie dla skrócenia do 4 miesięcy
terminu na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Rozwiązanie takie przewiduje
projekt noweli ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem
mieszkaniowym, którego drugie czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

bEgFKurp

Wszystkie kluby sejmowe zadeklarowały poparcie dla skrócenia do 4 miesięcy terminu na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Rozwiązanie takie przewiduje projekt noweli ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, którego drugie czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Zaproponowany przez sejmową Komisję "Przyjazne Państwo" projekt przewidywał pierwotnie, że 6-miesięczny termin na zwrot pieniędzy zostanie skrócony do 60 dni. Połączone sejmowe komisje: finansów publicznych i infrastruktury, odpowiedziały na apel resortu finansów i zaproponowały kompromisowy termin 4 miesięcy.

W czwartek rozwiązanie takie poparły wszystkie kluby poselskie. Krystyna Skowrońska (PO), która przedstawiała sprawozdanie komisji, przypomniała, że zdaniem rządu zmiana w pierwszym roku obowiązywania noweli będzie kosztowała budżet 300 mln zł. Według PO przyspieszenie procedury zwrotu spowoduje szybsze uwolnienie środków finansowych dotychczas zamrożonych na pół roku.

bEgFKurr

Andrzej Adamczyk (PiS) ocenił, że projekt przewiduje drobną zmianę kierowaną do inwestorów, która jednak dostosowuje nasze prawo do oczekiwań obywateli. Adamczyk zwrócił uwagę, że prace nad nowelą trwały tak długo, iż niemożliwe okazało się jej wejście w życie 1 stycznia 2010 r., jak planowano. Zdaniem Józefa Rackiego (PSL) zmiany będą miały pozytywny wpływ na rozwój budownictwa. Poparcie dla projektu zapowiedziała też Lewica.

Zgodnie z obecnymi przepisami, podatnicy, którzy tzw. systemem gospodarczym remontują mieszkania lub budują domy, mogą - w terminie 6 miesięcy - uzyskać zwrot kwoty odpowiadającej części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych. Odpowiada ona różnicy między 22-proc. stawką podatku VAT a 7-proc. stawką.

Krótszy termin 4-miesięczy ma mieć zastosowanie do wniosków, które zostaną złożone po wejściu w życie ustawy. Ustawa ma zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia. (PAP)

mmu/ ura/

bEgFKurS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)