Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kluby za przyjęciem informacji ws. prezydencji portugalskiej

0
Podziel się:

Wszystkie kluby opowiedziały się w
czwartkowej debacie w Sejmie za przyjęciem informacji rządu o
udziale Polski w pracach UE w drugim półroczu 2007 roku.

Wszystkie kluby opowiedziały się w czwartkowej debacie w Sejmie za przyjęciem informacji rządu o udziale Polski w pracach UE w drugim półroczu 2007 roku.

"Przedstawiona Sejmowi informacja rządu jest dokumentem opracowanym prawidłowo (...) PO będzie głosować za przyjęciem tej informacji" - powiedział Andrzej Gałażewski (PO). Wśród sukcesów prezydencji wymienił doprowadzenie do podpisania traktatu reformującego UE zwanego obecnie Traktatem z Lizbony i wejście nowych państw do strefy Schengen.

Gałażewski zaznaczył też, że Sejm "niebawem" przystąpi do prac nad nowelizacją ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawie członkostwa Polski w UE z 2004 roku.

"Mam nadzieję, że towarzyszące temu emocje polityczne, podsycane przez wystąpienie pana prezydenta RP, że podpisze Traktat tylko pod warunkiem, że nowelizowana będzie miała odpowiedni kształt, nie wpłyną na jakość tej nowelizowanej ustawy" - podkreślił poseł PO.

We wtorek prezydent zapowiedział, że w czerwcu lub najdalej na początku lipca ratyfikuje Traktat Lizboński i w tym samym terminie podpisze ustawę, która była przedmiotem "umowy politycznej" między nim a premierem.

Karol Karski (PiS) wytknął autorom dokumentu - informacji, że przypisali nowemu rządowi cudze osiągnięcia. Jego zdaniem bowiem, decyzja o zniesieniu rosyjskiego embarga na polskie mięso została podjęta przed zaprzysiężeniem gabinetu Donalda Tuska.

Karski powiedział ponadto, że "wiele osób" przypisuje sobie udział w doprowadzeniu do "sukcesu Polski", jak nazwał Traktat z Lizbony. Jego zdaniem, premier Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski podpisali ten Traktat w stolicy Portugalii nie tyle "w obecności" Lecha Kaczyńskiego, ile "za prezydenta RP i z jego upoważnienia" .

"Ale to dobrze, że wszyscy poczuwamy się do bycia akuszerami tego Traktatu, zwłaszcza ma to znaczenie w kontekście procesu ratyfikacyjnego i tego, że prezydent i premier osiągnęli porozumienie co do kształtu ratyfikacji. Wszyscy liczymy - mam nadzieję że również posłowie PO - że jak najszybciej ten Traktat zostanie ratyfikowany przez prezydenta, łącznie z wejściem w życie ustawy, która została uzgodniona przez prezydenta i premiera" - zaznaczył Karski.

Krytycznie do informacji odniósł się Tadeusz Iwiński (Lewica). Poseł zarzucił autorom brak precyzji i zbyt zdawkowe potraktowanie niektórych wydarzeń. Mimo to, Lewica będzie głosować za przyjęciem informacji. Tak samo ma głosować klub PSL.(PAP)

ann/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)