Notowania

ustawa
03.12.2010 15:19

Kluzik-Rostkowska: cieszę się z ustawy o 35 proc. kwotach wyborczych

Uważam, że 35 proc. to jest rozsądny pułap - powiedziała przewodnicząca klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska, komentując przyjęcie w piątek ustawy parytetowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Uważam, że 35 proc. to jest rozsądny pułap - powiedziała przewodnicząca klubu Polska Jest Najważniejsza Joanna Kluzik-Rostkowska, komentując przyjęcie w piątek ustawy parytetowej. *

W piątek Sejm przyjął ustawę wprowadzającą kwoty na listach wyborczych. W myśl nowych przepisów, żeby lista została zarejestrowana musi być na niej nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn. Projekt ustawy - pierwotnie wprowadzającej parytety, czyli równy udział kobiet i mężczyzn na listach wyborczych - był obywatelską inicjatywą zgłoszoną przez Kongres Kobiet.

"Cieszę się, że ta ustawa została przegłosowana. Uważam, że 35 proc. to rozsądny pułap. Zobaczymy, jak będzie dalej. Bo on z jednej strony ustawia ten próg minimalny, z drugiej - jakby nie przeszkadza, żeby tam, gdzie to może być jeszcze bardziej zrównoważone, zrównoważone było" - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

"Dzielę polityków na trzy grupy: jedna to politycy, którzy uważają, że nie potrzeba więcej kobiet w życiu publicznym, druga - to grupa, która mówi: tak, uważamy, że potrzebujemy więcej kobiet w tej przestrzeni publicznej, ale nie wierzymy w instrument, jakim są kwoty i parytety. I trzecia grupa, do której ja siebie zaliczam, która mówi: chcemy więcej kobiet w życiu publicznym i wierzymy, że taki instrument, jak kwoty, czy parytety będą temu pomagać" - mówiła Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej w Sejmie.

Zaznaczyła, że w klubie PJN nie było żadnego stanowiska wypracowanego ws. ustawy, "każdy głosował, jak mu w duszy zagrało".

"Moje doświadczenie polityczne, zarówno jako ministra pracy, jak i parlamentarzystki pokazuje, że jeśli jest większa równowaga płci, to o pewnych sprawach, np. o polityce rodzinnej, po prostu rozmawia się łatwiej" - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, "nie dlatego, że jedna płeć ma więcej zrozumienia, czy chce rozumieć, a druga nie chce, tylko po prostu są takie sfery życia, w których się różnimy doświadczeniem".(PAP)

sdd/ la/ jbr/

Tagi: ustawa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz