Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KNF: nie wszystkie banki mogą przeznaczyć na dywidendę cały zysk z 2013 r.

0
Podziel się:

Banki, które spełnią określone kryteria będą mogły wypłacić dywidendę z
całego zysku wypracowanego w 2013 r. - podała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego. W przypadku
ubezpieczycieli Komisja zaleca, by na ten cel przeznaczyć do 75 proc. wypracowanego zysku.

Banki, które spełnią określone kryteria będą mogły wypłacić dywidendę z całego zysku wypracowanego w 2013 r. - podała we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego. W przypadku ubezpieczycieli Komisja zaleca, by na ten cel przeznaczyć do 75 proc. wypracowanego zysku.

KNF zaleca by dywidendę z całego zysku mogły wypłacić wyłącznie banki, które spełniają pewne warunki, m.in. nie są objęte programem postępowania naprawczego, ich współczynnik wypłacalności wynosi powyżej 12 proc., a tzw. współczynnik Tier 1 (kapitały o najwyższej jakości) nie przekracza 9 proc.

Ponadto ich prognoza współczynnika wypłacalności na koniec 2014 r., w scenariuszu testów warunków skrajnych wynosi powyżej 12 proc., a prognoza dla współczynnika Tier 1 powyżej 9 proc.

W przypadku ubezpieczycieli Komisja zaleca, by ci, którzy spełnią określone kryteria, ograniczyli wypłatę dywidendy maksymalnie do 75 proc. zysku wypracowanego w tym roku. Zaznaczono jednak, że KNF dopuszcza przeznaczenie na dywidendę całości zysku.

Aby dywidenda mogła być wypłacona przez ubezpieczycieli, muszą oni spełnić łącznie pewne warunki, m.in.: mieć ocenę ryzyka w ramach BION (Badanie i Ocena Nadzorcza) za 2012 r. lepszą niż 2,5; w br. nie wykazywać niedoboru środków własnych na pokrycie marginesu wypłacalności lub kapitału gwarancyjnego, ani niedoboru aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych; w 2013 r. nie były objęte planem lub programem naprawczym; w wyniku przeprowadzonych stress testów na 31 grudnia 2013 r. dla wszystkich badanych rodzajów ryzyka wskaźnik pokrycia wymagań kapitałowych wyniósł co najmniej 110 proc. i wskaźnik pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych odpowiednimi aktywami wyniósł co najmniej 100 proc.

Komisja podała, że ubezpieczyciele przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wysokości dywidendy powinni uwzględnić dodatkowe potrzeby kapitałowe w perspektywie dwunastu miesięcy od momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2013 r.

KNF zaleca również powszechnym towarzystwom emerytalnym (PTE) przesunięcie decyzji dotyczącej podziału zysku za 2013 r. na drugą połowę 2014 r. Tłumaczy to trwającymi pracami nad projektem ustawy o zmianach w OFE, oraz niepewnością co do kształtu otoczenia, w jakim będą funkcjonować PTE w przyszłym roku. (PAP)

kam/ jow/ rbk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)