Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja klimatyczna chce powołania ministra ds. klimatu i energii

0
Podziel się:

Koalicja Klimatyczna - grupa organizacji ekologicznych działających przeciw
zmianom klimatycznym - domaga się powołania w rządzie specjalnego ministra, który zająłby się
zmianami klimatu i energią.

Koalicja Klimatyczna - grupa organizacji ekologicznych działających przeciw zmianom klimatycznym - domaga się powołania w rządzie specjalnego ministra, który zająłby się zmianami klimatu i energią.

"Zwracamy się z apelem do rządu o powołanie ministra do spraw klimatu i energii. Instytucji, która podeszłaby do tematu zmian klimatycznych w kategorii szans dla gospodarki, a nie tylko zagrożeń" - powiedział PAP Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

"Obecnie w różnych resortach pracują departamenty, które dotykają tego problemu, ale nie ma jednej instytucji, która spojrzałaby w kategoriach jednej strategii. Odpowiedzialność jest rozmyta" - dodał.

Członkowie koalicji apelują do polskiego rządu o bardziej śmiałe wyznaczanie celów podczas zbliżającej się Rady Europejskiej, która przygotuje stanowisko UE na trwający szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze.

Ekolodzy przypominali, że w przyjętej niedawno rządowej polityce energetycznej nacisk położony jest na budowanie nowych mocy, a nie oszczędzanie energii. "Przyzwyczailiśmy się do polityki budowania - budowanie czegoś jest celem naszych polityk - budowania dróg, budowania elektrowni, budowania tam. Natomiast to jest środek do celu" - mówił Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

"Trzeba zmienić filozofię. Najpierw kształcić ludzi, jak zaoszczędzić energię i inaczej ją użytkować, co przełoży się na to, że ich rachunki będą mniejsze, bez ograniczenia przyjemności życia związanego z użytkowaniem energii" - powiedział. "Potem jest oddziaływanie na produkcję urządzeń rtv, agd, oświetlenie czy budynki. To możliwość ograniczenia zużycia energii i należałoby zachęcać ludzi, a może dopłacać do tego, ażeby wybierali takie rozwiązania, które są oszczędne" - dodał Kassenberg.

"W konsekwencji będzie się to nam opłacać, bo będziemy mniej zużywać energii i nie będziemy płacić za uprawnienia do emisji CO2" - mówił. "Kolejne jest przesyłanie, tu tracimy - jeśli dobrze pamiętam - jedenaście procent mocy" - zaznaczył.

"Dopiero na końcu, gdy okazuje się, że te wszystkie działania już są niewystarczające, a nasze potrzeby są wciąż niezaspokojone, dopiero wtedy powinniśmy myśleć o budowaniu nowych mocy" - powiedział naukowiec. "My niestety robimy odwrotnie" - dodał.

Według Kassenberga jednym z podstawowych problemów związanych z oszczędzaniem energii jest to, jak energię traktujemy. Przykładem mogą być +światełka czuwania+ w sprzęcie elektronicznym, które połykają po kilka watów, ale jak to wszystkie razem zgromadzimy, to jedna elektrownia pracuje na to, żeby te światełka się świeciły. "Proszę sobie wyobrazić - jedna elektrownia - 650 megawatów - pracuje tylko po to, żeby te światełka się świeciły" - zaznaczył Kassenberg.

Koalicja Klimatyczna działa od czerwca 2002 r.; jest porozumieniem organizacji pozarządowych zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony globalnego klimatu. Misją Koalicji jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska. (PAP)

ago/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)