Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koalicja Klimatyczna: polska prezydencja na COP19 jest nieskuteczna

0
Podziel się:

Podczas szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie większość rządów forsuje
swoje pomysły, a między państwami rozwiniętymi i rozwijającymi się rosną rozbieżności - oceniła
Julia Michalak z organizacji CAN Europe, wchodzącej w skład Koalicji Klimatycznej.

Podczas szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie większość rządów forsuje swoje pomysły, a między państwami rozwiniętymi i rozwijającymi się rosną rozbieżności - oceniła Julia Michalak z organizacji CAN Europe, wchodzącej w skład Koalicji Klimatycznej.

Michalak podczas czwartkowej konferencji prasowej na Stadionie Narodowym, gdzie odbywa się COP19 powiedziała, że minister środowiska Marcin Korolec obiecywał, iż będzie pracował nad zbliżaniem się interesów państw rozwijających się i rozwiniętych. "To, co jednak dzieje się podczas szczytu, to rosnąca przepaść między tymi krajami. Mamy impas i nie widzimy, czy negocjacje do czegoś będą prowadziły" - oceniła.

Zwróciła m.in. uwagę na projekt tzw. platformy durbańskiej (ADP), która ma prowadzić do wynegocjowania w 2015 roku globalnego porozumienia klimatycznego.

Michalak oceniła, że polska prezydencja, zawłaszcza po deklaracji japońskiej, nie jest skuteczna we wzywaniu państw do większych ambicji redukcji gazów cieplarnianych.

Japonia w trakcie szczytu ogłosiła, że drastycznie obniży swój cel redukcji emisji gazów cieplarniach. Swoją decyzję wytłumaczyła koniecznością wyłączania elektrowni atomowych po katastrofie siłowni w Fukushimie. Cel redukcji emisji CO2 do 2020 r. wyniesie 3,8 proc. w porównaniu z poziomem 2005 r. Oznacza to, że w porównaniu do 1990 roku emisja Japonii na koniec tej dekady nie zmaleje, a wzrośnie o 3,1 proc. Pierwotnie Japonia miała obniżyć emisję CO2 o 25 proc.

Zwiększaniem celów redukcyjnych nie jest zainteresowana m.in. Polska czy Australia, których energetyka opiera się na węglu.

Problemem jest również stanowisko państw rozwijających się, które domagają się od państw rozwiniętych większych ambicji w redukcji CO2, tłumacząc to m.in. tzw. historycznymi emisjami wytworzonymi przez państwa rozwinięte. Takie stanowisko podnoszą m.in. Chiny, Indie, RPA czy Brazylia.

"Obserwatorzy zwracają uwagę, że będzie bardzo trudno osiągnąć porozumienie w 2015 roku. Nie widzimy, aby Polska prezydencja budowała zaufanie, ponieważ większość rządów stara się forsować własne pomysły" - powiedziała Michalak.

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 23 organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mick/ mki/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)