Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kodeks etyki, polski satelita w kosmosie - prezes PAN podsumował rok

0
Podziel się:

Uchwalenie kodeksu etycznego pracownika nauki czy wyniesienie na orbitę
pierwszego polskiego satelity to - zdaniem prezesa Polskiej Akademii Nauk - jedne z ciekawszych i
ważniejszych wydarzeń mijającego roku, związanych z działalnością akademii.

Uchwalenie kodeksu etycznego pracownika nauki czy wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity to - zdaniem prezesa Polskiej Akademii Nauk - jedne z ciekawszych i ważniejszych wydarzeń mijającego roku, związanych z działalnością akademii.

"Zgromadzenie Ogólne PAN uchwaliło kodeks etyczny pracownika naukowego. (...) To bardzo ważny dokument. Mówi o tym, co uważamy za zachowanie nielicujące z etosem pracy naukowca. Jednocześnie jako otwartą sprawę pozostawia to, jakie konsekwencje wyciągać, i w jakim trybie, z powodu zachowania nieetycznego" - przypomniał prezes PAN prof. Michał Kleiber na wtorkowym spotkaniu z mediami, na którym podsumował wydarzenia w akademii z ostatniego roku. Dodał, że kodeks wzorowano na podobnych dokumentach opracowanych dla innych gremiów, zwłaszcza na analogicznym kodeksie dla UE.

Do ważnych wydarzeń 2013 r. Kleiber zaliczył też przygotowania do budowy w Jabłonnie k. Warszawy Centrum Badawczego PAN "Konwersja Energii i Źródła Odnawialne". "To zadanie niezwykle ambitne. Chcemy, by była to instytucja z jednej strony prowadząca badania, z drugiej - realizująca wdrożenia, prowadząca certyfikacje i wydająca opinie na temat urządzeń przeznaczonych do konwersji energii i związanych z odnawialnymi źródłami energii" - tłumaczył profesor.

Inwestycja ma kosztować ok. 100 mln zł, większość środków pochodzi z programu rozwoju regionalnego. "Za niecałe dwa tygodnie, 16 grudnia, zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę" - zapowiedział prezes PAN. Za rok-półtora całe przedsięwzięcie powinno zacząć działalność. Dodał, że w związku z tworzeniem centrum powołano specjalny zespół doradczy, składający się z wybitnych naukowców, m.in. przedstawicieli uczelni technicznych oraz wielkich, działających w Polsce firm takich, jak KGHM, Tauron, Lotos czy Energa. "Od 1 września w legionowskim technikum uruchomiono specjalną klasę związaną z odnawialnymi źródłami energii, żeby kształcić tam do tego przedsięwzięcia przyszłe kadry" - dodał Kleiber.

Podsumowując wydarzenia naukowe w PAN prezes przypomniał m.in., że 21 listopada wyniesiono na orbitę pierwszego polskiego satelitę naukowego Lem. Urządzenie zbudowali specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN (CAMK) w Warszawie. Uczestnicy konferencji skontaktowali się z dr. Romanem Wawrzaszkiem w stacji kontroli lotów w CAMK nawiązał z Lemem 13-minutową łączność.

Poinformował przy tym, że w trakcie regularnych sesji komunikacyjnych naukowcy uruchamiają kolejne podsystemy. "Teraz czeka nas kluczowe zadanie. (...) Pomału przechodzimy do całkowitego uruchomienia trybu autonomicznego, dzięki któremu satelita zacznie sam ustalać swoje położenie i automatycznie reagować na jego zmiany" - zapowiedział Wawrzaszek.

Na spotkaniu przypomniano też, że w Instytucie Nenckiego ruszyło Centrum Neurobiologii. Zespół Centrum składa się z pięciu grup badawczych, których celem jest wyjaśnienie funkcjonowania ludzkiego mózgu.

Podczas spotkania zaprezentowano również unikatowe znaleziska archeologiczne naukowców z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz z innych placówek, m.in. paciorki, srebrne bransolety czy złotą klamerkę zdobioną w technice filigranu. Znaleziono je w Weklicach (Warmińsko-Mazurskie), na cmentarzysku, które archeolodzy wiążą ze społecznością kultury wielbarskiej, identyfikowaną z ludem Gotów. (PAP)

zan/ agt/ jbr/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)