Notowania

wiadomości
15.04.2011 13:47

Koksownia Przyjaźń zakończyła inwestycję wartą ok. 270 mln zł

Po trwających z przerwani blisko trzy lata pracach Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oficjalnie uruchomiła w piątek baterię koksowniczą, zmodernizowaną łącznym kosztem ok. 270 mln zł. Inwestycja zwiększy moce koksowni do 3,3 mln ton koksu rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po trwających z przerwani blisko trzy lata pracach Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej oficjalnie uruchomiła w piątek baterię koksowniczą, zmodernizowaną łącznym kosztem ok. 270 mln zł. Inwestycja zwiększy moce koksowni do 3,3 mln ton koksu rocznie.

To jedna z największych w ostatnich latach inwestycji w polskim koksownictwie. Rozpoczęto ją w połowie dobrego dla tej branży 2008 r., a wstrzymano w 2009 r., kiedy koksownictwo dotknął światowy kryzys na rynku stali i koksu. W ubiegłym roku prace zostały wznowione. Od stycznia trwał rozruch instalacji.

W piątek uroczyście rozpoczęto produkcję - z komory baterii "wypchnięto" pierwszy koks. Pełną zdolność produkcyjną - ok. 700 tys. ton koksu rocznie - bateria uzyska do września. Dotychczasowe moce (i ubiegłoroczna produkcja) koksowni, dysponującej dotąd czterema bateriami koksowniczymi, to 2,6 mln ton koksu rocznie. Teraz, dzięki piątej baterii, wzrosną o ponad 20 proc. Produkcja 3,3 mln koksu rocznie będzie możliwa ok. 2018 r.

"Uruchomienie piątej baterii i związane z tym zwiększenie zdolności produkcyjnych oznacza dla nas większe możliwości na rynku i obniżenie kosztów. W takiej firmie jak nasza skala produkcji jest bardzo istotna - jeśli więcej produkujemy, koszty stałe automatycznie spadają, przy stabilnym zatrudnieniu i szanowaniu innych kosztów" - tłumaczył prezes koksowni Edward Szlęk.

Jego zdaniem, inwestycja znacząco poprawiła konkurencyjność koksowni i jej szanse na europejskim rynku, zarówno koksowym, jak i metalurgicznym.

Sama modernizacja baterii kosztowała ok. 105 mln zł, a dalsze 165 mln zł to nakłady na modernizację, budowę i montaż obiektów powiązanych technologicznie i technicznie, w tym najważniejszych, jak maszyny piecowe, wieża węglowa, instalacja odpylania, komin, obiekty gospodarki elektrycznej oraz instalacje sterowania i automatyki. Inwestycję sfinansowano ze środków własnych koksowni.

Koksownia Przyjaźń to największa niezintegrowana, czyli działająca poza hutą, koksownia w Unii Europejskiej. Należy do grupy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - producenta węgla koksowego. Ponad 90 proc. produkcji eksportuje - jest jednym z czołowych dostawców koksu na rynek europejski. Właściciel koksowni - JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca.

"Ta inwestycja udowadnia, że integracja koksowni z producentem węgla jest korzystna dla obu stron i dla całego sektora. Jako grupa jesteśmy nie tylko producentem surowca - węgla, ale także produktu wyżej przetworzonego, czyli koksu. Tym samym związana z tym wartość dodana zostaje w grupie" - tłumaczył prezes JSW, Jarosław Zagórowski.

Przypomniał, że bateria jest kolejną inwestycją w dąbrowskiej koksowni, po wcześniejszej baterii numer pięć (teraz modernizowana była bateria nr 1) i instalacji węglopochodnych, wytwarzającej produkty chemiczne.

W ubiegłym roku krajowa produkcja koksu zbliżyła się do 10 mln ton, co oznaczało powrót do wielkości z roku 2008. W kryzysowym 2009 r. produkcja zmniejszyła się do 6,7 mln ton, z 9,8 mln ton w 2008 r. W ubiegłym roku Polska była największym na świecie eksporterem koksu, wysłała za granicę ok. 6,5 mln ton tego produktu. Wzrost zapotrzebowania na koks wynikał z ożywienia w przemyśle stalowym, który jest głównym konsumentem koksu. Światowe prognozy mówią o systematycznym wzroście produkcji koksu na świecie o ok. 4 proc. rocznie, co najmniej do 2020 r. Rosną również jego ceny.

Polskie koksownictwo nastawione jest zarówno na zaspokojenie krajowego zapotrzebowania na koks, jak i na eksport do krajów UE. Swoistym "buforem bezpieczeństwa" na wypadek załamania na europejskich rynkach jest eksport m.in. do Indii i USA, gdzie również trafia koks z Polski.

Skupiająca pięć kopalń i zatrudniająca ponad 22 tys. osób JSW, do której należy koksownia to największy producent węgla koksowego w Europie. W ubiegłym roku spółka wyprodukowała 9,1 mln ton takiego węgla oraz 4,2 mln ton węgla energetycznego.

Marek Błoński (PAP)

mab/ amac/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz