Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koła SdPl i Demokratyczne Koło Poselskie za odrzuceniem weta prezydenta

0
Podziel się:

Koło poselskie Socjaldemokracji Polskiej -
Nowa Lewica i Demokratyczne Koło Poselskie będą głosować za
odrzuceniem weta prezydenta do ustawy medialnej - poinformował na
środowej konferencji prasowej w Sejmie Marek Borowski (SdPl-NL).

Koło poselskie Socjaldemokracji Polskiej - Nowa Lewica i Demokratyczne Koło Poselskie będą głosować za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy medialnej - poinformował na środowej konferencji prasowej w Sejmie Marek Borowski (SdPl-NL).

Borowski powiedział, że sytuacja w której przyszło im głosować nad tą ustawą jest dla nich "sytuacją niepewności".

Jak tłumaczył, koła SdPl-Nowa Lewica i DKP zgłosiły się do koalicji rządowej, aby przygotowała projekty ustaw dotyczące finansowania mediów publicznych i wykonywania misji publicznej. Jednak - jak zaznaczył Borowski - projekty nie są jeszcze gotowe.

"Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że projekty są w trakcie opracowywania i powinny one pojawić się we wrześniu" - zaznaczył Borowski.

Dlatego, jak tłumaczył, "dalej znajdujemy się w sytuacji niepewności co do tego jakie są rzeczywiste zamiary Platformy Obywatelskiej dotyczące reformy mediów publicznych".

"Niemniej jednak - mówił Borowski - dalsze utrzymywanie sytuacji, która powstała w końcu 2005 r., sytuacji bezprecedensowej, polegającej swego rodzaju zamachu na media publiczne, gdzie w ciągu dwóch, trzech dni pod osłoną nocy wymieniono Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i obsadzono ją ludźmi przypadkowymi z politycznego nadania nie można tolerować" - oświadczył Borowski.

Dodał, że to "obraza praworządności".

Podkreślił, że gdyby koła poparły weto lub wstrzymały się od głosu oznaczałoby, że tolerują powyższy stan i uważają, że może on trwać.

"Można powiedzieć, że dokonujemy tutaj wyboru mniejszego zła" - stwierdził Borowski.

Dodał, że nadal liczy na podjęcie poważnej dyskusji nad funkcjonowaniem mediów z udziałem wszystkich sił politycznych.

W Sejmie w środę odbędzie się debata nad prezydenckim wetem do ustawy medialnej. Głosowanie - prawdopodobnie w piątek.

W poniedziałek klub Lewicy ostatecznie zdecydował, że jego posłowie wstrzymają się od głosu w sprawie weta. W praktyce oznacza to jego "podtrzymanie". Do odrzucenia weta potrzebna jest większość 3/5 głosów; koalicja PO-PSL - nawet przy wsparciu kół SdPl-Nowa Lewica i DKP - nie ma takiej większości. Szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że więcej rozmów z Lewicą w sprawie weta nie będzie.

Przyjęta w marcu przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rad nadzorczych oraz zarządów mediów publicznych. Zaproponowane przez koalicję PO-PSL zmiany zawetował w połowie maja prezydent Lech Kaczyński. (PAP)

joko/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)