Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolegium ds. służb omawiało wnioski ze sprawy Stańczaka

0
Podziel się:

Wnioski i rekomendacje wynikające ze sprawy
uprowadzenia i zabójstwa Polaka w Pakistanie były głównym tematem
środowego posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych - podało w
czwartek Centrum Informacyjne Rządu.

Wnioski i rekomendacje wynikające ze sprawy uprowadzenia i zabójstwa Polaka w Pakistanie były głównym tematem środowego posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych - podało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu.

W komunikacie CIR podano, że omawiano również "propozycje doskonalenia rozwiązań prawnych i organizacyjnych zapewniających skuteczne reagowanie struktur państwa w sytuacjach kryzysowych". Nie ujawniono żadnych szczegółów.

Według komunikatu, premier Donald Tusk podkreślił konieczność prowadzenia działań profilaktycznych, mających na celu zapobieganie tego rodzaju zdarzeniom w przyszłości. "W tym kontekście istotną rolę powinno odgrywać informowanie obywateli przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w porozumieniu ze służbami specjalnymi, o zagrożeniach związanych z podróżowaniem w niektóre rejony świata" - głosi komunikat.

Wciąż trwają starania o wydanie ciała Piotra Stańczaka porwanego i zamordowanego przez pakistańskich talibów.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych bada działania polskich władz wobec porwania i zabójstwa. Komisja spotkała się m.in. z wiceszefem MSZ Jackiem Najderem, sekretarzem Kolegium ds. Służb Specjalnych Jackiem Cichockim, specjalnym wysłannikiem MSZ do Pakistanu Zenonem Kuchciakiem i szefami służb specjalnych. Komunikat komisji w całej sprawie nie będzie łatwy do wypracowania, mogą być stanowiska odrębne - ocenia jej szef Jarosław Zieiński (PiS).

Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak został uprowadzony we wrześniu 2008 r. Terroryści grozili zabiciem go, jeśli rząd Pakistanu nie spełni do 4 lutego ich żądań: wycofania sił bezpieczeństwa z terytoriów plemiennych i uwolnienia ich kompanów. 7 lutego pakistańska telewizja Geo podała, że Stańczaka zamordowano.

Premier Tusk zapewniał, że władze zrobiły wszystko, by ratować Polaka. Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział międzynarodowy list gończy za podejrzanymi o mord. Może okazać się niezbędne wystąpienie o pomoc prawną do Pakistanu w całej sprawie - przyznaje warszawskie biuro ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, które prowadzi śledztwo w tej sprawie. (PAP)

sta/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)